Hlavní navigace

Všechno bude open source

Když budete dostupná data vizualizovat, začnou na ně lidé, kterých se týkají, daleko více reagovat. To je jen jedna z myšlenek, která zazněla při mé návštěvě kampusu společnosti Sun v Kalifornském Menlo Parku, kde její představitelé na konci února (takřka přesně v den jejích 25. narozenin) prezentovali strategii firmy a její budoucí plány. Řeč byla mimo jiné o nových procesorech Niagara 2 a Rock, o zkušenostech s open source Javou nebo o aktivitách firmy v oblasti ochrany životního prostředí.
Petr Mandík 4. 3. 2007

Sdílet


Když budete dostupná data vizualizovat, začnou na ně lidé, kterých se týkají, daleko více reagovat. To je jen jedna z myšlenek, která zazněla při mé návštěvě kampusu společnosti Sun Microsystems v Kalifornském Menlo Parku, kde její představitelé na konci února (takřka přesně v den jejích 25. narozenin) prezentovali strategii firmy a její budoucí plány. Řeč byla mimo jiné o připravovaných procesorech Niagara 2 a Rock, o zkušenostech s open source Javou nebo o aktivitách firmy v oblasti ochrany životního prostředí.

„V průběhu dvou až tří čtvrtletí by mělo být kompletní softwarové portfolio Sunu k dispozici jako open source,“ uvedl při své prezentaci Peder Ulander, senior vicepresident pro marketing softwaru Sunu. V této souvislosti zmínil i možné komerční modely, k nimž patří třeba duální licencování (ti, kdo nechtějí přispívat komunitě, si produkt raději koupí), či poskytování souvisejících služeb nebo softwaru jako služby.

Silným argumentem pro uvolnění softwaru jako open source je podle představitelů Sunu také možnost prosadit určité produkty jako standard. „Máme vizi, že se místo LAMP prosadí SAMP,“ uvedl například Brian Wilson, technologický evangelista Sunu. Přičemž LAMP znamená akronym pro oblíbenou platformu webových serverů Linux, Appache, MySQL a PHP, kde by podle Sunu mohl být Linux nahrazen Solarisem. „Je totiž také open source a navíc nabízí lepší správu, práci s thready i škálovatelnost,“ konstatoval Wilson.

Nové servery

„Velkou úsporu nákladů na údržbu v datových centrech nabízí přístup Fail In Place (FIP),“ upozornil Wilson rovněž na další koncept, s nímž Sun pracuje. V rámci FIP, který firma aplikuje například u svých úložných systémů Sun Fire x4500, je software obsluhující hardware navržen tak, aby se dlouhodobě vypořádal se selháním jednotlivých součástí systému bez významné degradace výkonu. Tak lze třeba při selhání disku v úložném systému zcela vynechat ad-hoc servisní zásah a vyměnit vadnou součást až v plánovaném termínu údržby.

Pokud jde o systémy x4500, Peter Wilson, senior Technical Marketing Engineer Sunu, upozorňuje, že bychom se v blízké době měli setkávat i s jeho variantami. „Brzy nás čekají i nové systémy s procesorem UltraSparc T2 (Niagara 2), který nabízí výrazný růst výkonu - pro výpočty v plovoucí řádové čárce až desetinásobný,“ uvedl dále Wilson. Podle jeho názoru tak T2 nyní najde uplatnění nejen v datových centrech, ale nově také v aplikacích typu HPC (High Performance Computing). „A spolu s T2 do této oblasti výrazněji vstoupí i Solaris,“ věří Wilson.

Řeč přišla i na využití procesorů společnosti Intel v serverech Sunu. „Někteří zákazníci preferují AMD, jiní Intel, a to často bez racionálních důvodů. Zařazení procesorů Intelu do našich serverů tak znamená přirozené doplnění portfolia, jež nám umožňuje mimo jiné nabídnout na platformě x86 vždy ten nejlepší výkon,“ komentoval změnu přístupu Wilson.

David Yen, výkonný viceprezident pro storage, zmínil dokončení integrace společnosti StorageTek. „V současnosti pokrýváme celou škálu systémů pro ukládání dat,“ uvedl Yen. „Nabízíme i programovatelný storage Sun StorageTek 5800 (Honeycomb) se zcela distribuovanou architekturou odolnou proti selhání,“ uvedl Yen.