Hlavní navigace

Všestranní á-čtyřkoví soumaři pro běžnou práci

 Autor: CW
Po roce jsme vrátili k jednomu z nejprodávanějších segmentů na trhu tiskových zařízení pro firmy a organizace – barevným laserovým multifunkčním tiskárnám pro formát A4.
Vít Petrjanoš 5. 9. 2012

Sdílet

Zmapovali jsme aktuální nabídku ve střední třídě v cenovém rozmezí 13 tisíc až 23 tisíc korun a podívali jsme se i na to, jak jsou na tom tyto modely v současnosti s provozními náklady.

Barevné laserové multifunkční tiskárny, které tisknou na formát A4, případně menší, nabízejí všichni světoví výrobci tiskáren v několika cenových kategoriích. Toto srovnání obeslalo 10 výrobců údaji o zařízeních nižší střední třídy dostupných na českém trhu s doporučenou koncovou (ceníkovou) cenou v rozmezí od cca 13 tisíc do 23 tisíc korun bez DPH. Zařízení jsou vhodná do menších a středních firem či do detašovaných poboček větších organizací.

U všech modelů je standardně přítomna jednotka pro automatický oboustranný tisk (duplex). Automatický duplex všech čtyř základních funkcí (tisk, kopírování, skenování, fax) zvládají Brother, HP, Kyocera, Lexmark a OKI. Naopak zařízení Epson a Ricoh umějí automaticky oboustranně pouze tisknout. Multifunkce Toshiba není vybavena faxem, ale automatický duplex zvládá u všech tří funkcí, jimiž disponuje.

Všechny tiskárny jsou standardně vybaveny konektorem pro USB 2.0 a lze je také instalovat do lokální ethernetové sítě. Epson, Konica Minolta a Lexmark disponují gigabitovým Ethernetem, ostatní zařízení mají port pro FastEthernet (10/100Base-TX). Přístup přes Wi-Fi umožňují standardně zařízení Brother, Canon a HP.

Hostitelský port USB umísťovaný obvykle na ovládací panel nebo do jeho blízkosti mají všechna srovnávaná zařízení; Kyocera se pyšní hned dvěma. Naopak žádné zařízení není vybaveno pevným diskem.

Nejčastější optické rozlišení skeneru, které u multifunkcí v přehledu najdeme, je 600 × 600 dpi. V této disciplíně vyniká zařízení Brother s rozlišením 2 400 × 1 200 dpi.

Všechna zařízení mají v nějaké míře implementovanou funkci „skenování do“. Kromě USB zvládají i skenování do e-mailu a většinou i do FTP. Do sítě navíc skenuje Canon, Kyocera a Lexmark, do SMB Canon, Epson, Konica Minolta a Ricoh.

 

Celý článek si můžete přečíst v Computerworldu č. 15/2012.