Hlavní navigace

Vychází Bluetooth 5: je rychlejší a pokryje celý dům

13. 12. 2016

Sdílet

 Autor: © Markus Bormann - Fotolia.com
Nejnovější verze bezdrátového protokolu dosáhne dál a běží rychleji. Zacílení je jasné: internet věcí. Pátá verze totiž nabízí až dvojnásobnou rychlost pro svoji úspornou variantu.

Bluetooth Low Energy (BLE), který z nových specifikací Bluetooth 5 čerpá nejvíce, nyní zvládne rychlost až 2 Mb/s a běžně dokáže pokrýt celý dům nebo patro, prohlásila ve středu skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG). Tato vylepšení by z Bluetooth 5 měla učinit nový standard pro chytré domovy i některá podniková pracoviště.

Pole domácího internetu věcí je nyní otevřené, protože většina spotřebitelů ještě s nákupem nových chytrých zařízení nezačala – jako jsou třeba k internetu připojené termostaty nebo zámky na dveře, říká analytik firmy ABI Avi Greengart. Bluetooth má zatím nad konkurencí výhodu – je již vestavěn ve většině chytrých telefonů a tabletů, pokračuje. Alternativy jako ZigBee a Z-Wave obvykle nejsou.

„Dá se snadno předvídat, že většina telefonů do dvou nebo tří let bude mít Bluetooth 5,“ myslí si. „A rozšířenost je někdy nejdůležitější součástí pro vznik standardu.“

Jak se nový protokol postupně dostane do mobilních telefonů, uživatelé by měli mít možnost ovládat zařízení s Bluetooth 5 snadno právě s jeho pomocí.

Bluetooth je nyní ve fází přechodu mezi dvěma variantami protokolu. „Klasický“ typ je ten, který po léta propojoval telefony k autům a myši k počítačům. BLE varianta je úspornější, pracuje v menších, bateriemi poháněných zařízeních, schopných fungovat dlouhou dobu bez lidské interakce.

BLE zařízení nyní počtem převyšují standardní Bluetooth produkty a většina čipů zahrnuje oba režimy fungování, říká Steve Hegenderfer, ředitel vývojářských programů v Bluetooth SIG.

S Bluetooth 5 se BLE vyrovná rychlostí staršímu systému a časem většina výrobců pravděpodobně přejde k úspornější variaci protokolu, tvrdí.

Dosah se v páté verzi standardu zčtyřnásobil, takže uživatelé by nemuseli u svých chytrých zařízení stát tak blízko, jako dřív. Navíc zařízení typu domácí bezpečnostní systémy – jedna z prvních věcí, kterou si chytré domovy obvykle osvojují – takto budou schopny komunikovat s ostatními Bluetooth zařízeními v domě, říká analytik firmy Parks Associates Tom Kerber.

Dalším vylepšením v nové verzi je vylepšení Bluetooth beacons („majáčků“), užitečných především pro firmy. BLE tento mechanismus má a umožňuje zařízením vysílat informace o tom kde jsou a co umí dělat, a koordinovat se s jiným vybavením. Dosud mohly tyto vysílané „zprávy“ obsahovat jen 31 bajtů informace.

Nyní se dostanou na osminásobek této velikosti, takže vyde snazší se podělit o umístění a stavu vybavení podniku, např. v nemocnicích. Physical Web koncept Googlu, který má uživatelům zjednodušit práci s různými objekty a zařízeními, pracuje právě na principu BLE majáčků.

Bluetooth však stále ještě musí zapracovat na některých věcech, říká Greengart z ABI.

Nový, delší dosah je určitě vylepšením, ale mesh topologie by podle něj byla lepší. V mesh topologii (také v češtině známé jako síťová topologie) se každé zařízení potřebuje spojit jen s tím, které je k němu nejblíže. To vyžaduje méně energetické spotřeby a je lepší než se spoléhat na pokrytí celého domu, protože stěny a jiné překážky mohou dosah signálu snižovat nebo jej blokovat, říká. ZigBee a Thread jsou příklady konkurenčních technologií, které mesh topologii využívají. Bluetooth SIG na tom samém teprve pracuje.

cyber23

Spotřebitelé také čekají na kvalitní audio spojení s bezdrátovými sluchátky, což je nyní ještě urgentnější s postupným vyřazováním 3,5 audio konektorů. I na tom Bluetooth pracuje, ale zatím je ještě daleko.

Ačkoli Bluetooth 5 vytváří dobré první krůčky k všeobecnému osvojení internetu věcí, odvětví je stále velmi otevřené, říká Greengart. „Je tu místo pro téměř jakékoli řešení, kdokoli může uspět, i třeba Wi-Fi.“

Byl pro vás článek přínosný?