Hlavní navigace

Východní Evropa miluje úložiště NAS, ta levná a jednoduchá

13. 2. 2013

Sdílet

 Autor: Alexander Orlov - Fotolia.com
Trh s externími úložnými systémy v oblasti střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky (CEMA) ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostl o úctyhodných 40 %.

Dosáhl tak souhrnné prodané kapacity 304,7 petabajtu. Uvádí to IDC. Podle jejích analytiků výrobci v uvedeném období utržili v průměru o pětinu více než rok předtím, což představuje částku přibližně půl miliardy dolarů. Hlavními hráči jsou v uvedeném regionu firmy  EMC, Hewlett-Packard a IBM, avšak jejich dominance už není tak velká – kombinovaný podíl těchto tří dodavatelů poprvé poklesl pod hranici 70 %.

Vedoucí postavení si v oblasti CEMA udržuje firma EMC s dynamikou téměř 14 %, avšak IBM a HP utržily meziročně jen o několik procent více než rok předtím – dynamika jejich prodejů byla podle analytiků nižší než čtyři procenta.

Konkurence v externích úložných systémech se mimo jiné zvětšila tím, že trh v CEMA začali ve zvýšené míře zásobovat i další dodavatelé a lokální výrobci, myslí si Pavel Roland, analytik IDC.

Podle něj většina těchto dodavatelů „druhé kategorie“ hlásí dvou- nebo dokonce i trojciferný nárůst prodejů a jejich řešení míří ve zvýšené míře jak do státních organizací, tak do velkých a středních podniků.

Také u koncových odběratelů se zvyšuje zájem o systémy NAS, jejichž prodejní dynamika předčila SAN. Stojí za tím podle Mariny Kostové, analytičky IDC CEMA, například uvedení nových řad multiprotokolových storage systémů a také to, že NAS výrazněji podporují tradiční výrobci a menší dodavatelé přišli s produkty NAS, jež jsou díky jednoduchému ovládání i implementaci určeny i pro menší firmy.

 

Prodej externích úložišť v regionu CEMA

Podíl jednotlivých výrobců podle dodané kapacity, 3. čtvrtletí 2012

EMC               35,7 %

HP                  17,3 %

IBM                15,2 %

Ostatní           31,8 %

skoleni

 Zdroj: IDC, leden 2013