Hlavní navigace

Výdaje na IT zažívají historický propad

20. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © tang90246
Celosvětové tržby v oblasti IT se loni propadly o skoro 6 %. Meziročně jde podle analytické společnosti Gartner o nejnižší propad v historii. Předpověď na letošek sice vyznívá optimisticky, ale jen mírně. Tržby by měly narůst o 0,6 % a za produkty z oblasti IT prý letos utratíme zhruba 3,54 bilionů amerických dolarů.

Podle Gartneru má globální propad na svědomí několik faktorů. Mezi jinými silný dolar, který vedl ke zvýšení cen exportovaného zboží místy až o 20 %, anebo politická a ekonomická nestabilita v zemích jako jsou Rusko či Brazílie, v důsledku které byli jejich obyvatelé méně ochotni utrácet.

Samotné Spojené státy se klesajícímu trendu vymykají, Američané loni v oblasti IT utráceli naopak víc, meziročně o 3,1 %. Noapak nejméně utráceli právě Rusové, Brazilci a také Japonci.

„Nacházíme se v takovém hlušším období,“ hodnotí víceprezident výzkumu společnosti Gartner, John-David Lovelock. Podle něj ekonomická situace ovlivnila rovněž strategii, s jakou mnohé firmy přistupují k nákupu IT produktů a služeb.

Kupříkladu místo nákupu produktové licence firmy upřednostní SaaS (Software jako služba), který může vyjít až desetinásobně levněji. Svůj vliv má nepochybně i rozmach cloudových služeb, které začínají nahrazovat fyzické servery.

cyber23

V globálu byl pokles tržeb zaznamenán v každém odvětví IT, od softwaru, přes hardware až po služby, výjimkou potvrzující pravidlo jsou datová centra, především právě kvůli zmíněnému rozmachu cloudu.

Pokud jde o vyhlídku na letošek, nejrychleji by se měla z poklesu „oklepat“ oblast softwaru a dařit by se prý mělo i CRM (Customer relationship management) neboli zákaznicky orientovanému managementu, jehož uživatelé se v posledních letech snaží do svého podnikání čím dál tím víc integrovat sociální média.

Byl pro vás článek přínosný?