Hlavní navigace

Vyhledávači Google roste v Itálii nová konkurence

21. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © Paulus Nugroho R - Fotolia.com
Italský matematik, který se podílel na vývoji vyhledávacího algoritmu pro Google, chce ještě do konce letošního roku spustit vlastní vyhledávač.

Massimo Marchiori, profesor působící na Padovské univerzitě, vytvořil pro potřeby svého nového projektu prezentační stránku volunia.com. Její součástí je i video, na kterém Marchiori sedí v parku a píše na tabuli. „Není to pouze Google plus 10 procent. Jde o jiný pohled. Nový radikální pohled na to, jak by mohl vypadat vyhledávač budoucnosti,“ říká ve videu. Na webových stránkách také dává šanci potencionálním zájemcům, kteří by se chtěli stát testery beta verze vyhledávače, jež má být spuštěna v dvanácti jazykových mutacích. Stačí se jen zaregistrovat.

V rozhovoru publikovaném v internetovém vydání deníku Corriere della Sera minulý týden, Marchiori odmítl prozradit, v čem přesně se bude jeho vyhledávač od Googlu a dalších konkurentů lišit. „V této chvíli opravdu nemohu říct více, je mi líto. Faktem je, že společnosti jako je třeba Google by určitě neměli problém vyčlenit tým 100 inženýrů, který by nepřetržitě pracoval na naší představě a nakonec by nás předběhl,“ vysvětluje své důvody Marchiori. Kdyby si prý ale nebyl jistý tím, že jde o něco velkého, něco, co může konkurovat největším internetovým vyhledávačům, nikdy by se do projektu nezapojil.

Základní myšlenka je podle něj velmi jednoduchá a radikálně se liší od současného přístupu velkých vyhledávačů. „Rozdíl našeho vyhledávacího enginu spočívá v tom, co nám umožní objevit. Volunia bude lidem velmi užitečná,“ řek Marchiori, který je mimo jiné členem představenstva World Wide Web Consortium (W3C) a podílel se na vývoji protokolu Platform for Privacy Preferences (P3P) a jazyka Web Ontology Language (OWL). V roce 1996 představil svůj Hyper Search algoritmus na konferenci v Kalifornii, které se zúčastnil i tehdy třiadvacetiletý Larry Page. Algoritmus byl později použit pro Page Rank systém Googlu.