Hlavní navigace

Výhody hybridního multicloudu

 Autor: (c) T. L. Furrer - Fotolia.com
Dáváte aplikace, mikroslužby nebo třeba modely strojového učení na jediný veřejný cloud? Pozor, ne tak rychle.
-ds 4. 8. 2020

Sdílet

Private cloud má nezanedbatelné výhody vůči veřejným cloudům; spolehlivost, škálovatelnost i bezpečnost je lepší a správa infrastruktury také nabízí více možností.

Public, private a možná i on-premises?

Hybridní multicloud je proto ideálním spojením dvou světů – toho, který umožňuje podporu legacy systému a správu nákladů veřejného cloudu s výhodami soukromého cloudu. Řada manažerů má větší zkušenosti s data centry než cloudovými architekturami, a tak se často ani nechtějí vnořit do architektury jednoho jediného poskytovatele – což je spíše výhodou.

Veřejný cloud má také svoje výhody, třeba pro softwarové vývojáře. Ty mohou své aplikace vytvářet snáze díky serverless architekturám, automatizaci nasazení a výhodnější konfigurací infrastruktury pomocí Infrastracture-as-a-Code.

Obzvláště u větších organizací je prakticky nemožné, aby veškerý byznys zvládal jeden jediný veřejný cloud. Odkoupené menší firmy kupříkladu mohou využívat jiný cloud – a, jak každý dobře ví, přesuny jsou nákladné a náročné – nebo klíčová podniková aplikace podporuje pouze konkrétní, specifické cloudy. Aplikace, která spoléha na AWS, nemusí být kompatibilní s Azure.

Do budoucna se vzájemná kompatibilita pravděpodobně bude zlepšovat, ale k tomu máme v současném stavu ještě docela daleko.

U velkých a středních podniků je proto dost možné, že se multicloudu nevyhnou, i kdyby se o to pokoušely.

Proč zvolit hybridní model

Proč se tedy vrhnout do kombinace veřejných cloudů a private cloudu?

  • Hybridní multicloud nabízí vysokou míru flexibility a agility, podnik může využít jakékoliv prostředí a jakoukoliv aplikaci.
  • Zajištěna je vyšší bezpečnost. Pokud operujete cloudové prostředí třeba v nemocnice, potřebujete i on-premises systémy, které budou fungovat i v případě jakýchkoliv výpadků služeb. To samé platí třeba pro tvůrce chytrých měst a chytrých budov, kde je strategická distribuce služeb mezi cloudy klíčová, stejně jako hybridní model.
  • Možné je snížení nákladů a zlepšení škálovatelnosti, klíčové pro menší podniky nebo startupy – zlepšení spolehlivosti je také dobrý argument pro.