Hlavní navigace

Výkupné je u WannaCry na nic – zašifrované soubory se neodemknou

18. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Check Point
Novou živou mapu ransomwarové infekce WannaCry, která ukazuje aktuální rozsah mezinárodní ransomwarové epidemie, uveřejnil Check Point Software Technologies. Podle něj navíc nefunguje odemčení zašifrovaných souborů. Také Eset uveřejnil statistiky ohledně zásahu jednotlivých zemí.

Mapa ukazuje klíčové statistiky a údaje o jednotlivých zemích v reálném čase. K dispozici je na adrese https://attacks.mgmt.cloud/.

Naznačuje, že WannaCry i nadále útočí na organizace po celém světě. Aktuálně infikuje jeden stroj každé tři sekundy. Tvůrci ale podle všeho žádné soubory neodemykají – od obětí pouze inkasují peníze.

Výzkumníci byli schopni sledovat 34 300 pokusů o útok v 97 zemích. Dnes dochází k pokusu o útok v průměru každé 3 sekundy, což je mírný pokles od původního tempa před 2 dny, kdy docházelo k nějakému pokusu o útok každou sekundu. Nejčastěji byly zaznamenány pokusy o útok v Indii, USA a Rusku.

Check Point zjistil, že organizace postižené ransomwarem WannaCry pravděpodobně nedostanou zpět své soubory, dokonce i když zaplatí výkupné.

Problémový platební a dešifrovací systém a falešná ukázka dešifrovacího procesu vyvolávají otázku, jestli jsou vývojáři ransomwaru WannaCry schopni splnit slib a po zaplacení výkupného soubory dešifrovat.

Zatím 3 bitcoinové účty spojené s kampaní WannaCry obdržely od obětí zhruba 77 000 dolarů. Navzdory tomu, a na rozdíl od mnoha jiných ransomwarových variant, nebyl doposud zaznamenán žádný případ, že by někdo obdržel soubory zpět.

Také Eset zveřejnil statistiku detekcí ransomware Win32/ Filecoder.WannaCryptor.D neboli WannaCry. Vyplývá z ní, že v největší míře byli tímto druhem malware zasaženi uživatelé v Rusku, které zaznamenalo bezmála polovinu všech detekcí a dále na Ukrajině a Tchaj-Wanu.

Česká republika je až na 52. pozici v seznamu zasažených zemí – podle Esetu i díky tomu, že nastala velmi brzká detekce této hrozby, která zamezila větším škodám či díky tomu, že Česká republika pravděpodobně nebyla primárním cílem tohoto útoku

Samotná detekce této hrozby ale neznamená, že došlo i k infikování počítače.

Eset podle svých slov zachytil i řadu falešných verzí WannaCry, větší riziko však nepředstavují, mají uživatele spíše jen vystrašit.

 

Podíl na infekci WannCry podle států

1. Rusko (45,07 %)

2. Ukrajina (11,88 %)

3. Tchaj-Wan (11,55 %)

4. Filipíny (2,95 %)

5. Egypt (2,38 %)

6. Irán (2,16 %)

7. Indie (1,69 %)

8. Thajsko (1,55 %)

9. Itálie (1,19 %)

10. Turecko (1,06 %)

...

37. Slovensko (0,26 %)

Cloud22

52. Česká republika (0,15 %)

Zdroj: Eset, 16. 5. 2017