Hlavní navigace

Výrobce klonů počítačů Mac chtěl překonat objemem prodejů Apple

Podle soudních dokumentů společnost Psystar svým potencionálním investorům slibovala, že prodej klonů počítačů s Mac OS X překoná v roce 2011 hranici 12 miliónů kusů, tedy více, než kolik se prodává originálních přístrojů Mac.
Filip Brůcha 28. 11. 2009

Sdílet

Když floridská společnost Psystar v loňském roce představovala své hospodářské cíle, prezentovala se i čísly 1,45 milionu a 12 milionů. Tím prvním je konzervativní odhad plánovaného objemu prodejů v roce 2011, zatímco v druhém případě jde agresivní model růstu.

A právě tuto prezentaci v tomto týdnu použil Apple jako součást svého návrhu, podaného u federálního soudu v San Francisku, pomocí kterého chce docílit, aby Psystar již nemohl nadále prodávat své klony Mac. Apple tamního soudce Williama Alsupa konkrétně požádal o vydání trvalého příkazu, který by Psystar přinutil ukončit distribuci počítačů se systémem Mac OS X.

Apple se k této prezentaci hospodářských plánů dostal, když hledal další poklady pro své obvinění společnosti Psystar z porušování autorských práv a softwarových licencí. Psystar začal prodávat přístroje s procesory Intel a předinstalovaným Mac OS X v dubnu 2008. Více o tomto produktu se dočtete v článku Rebel EFI: Mac OS X nyní už i na PC s procesory Intel.

Psystar se pomocí prezentace svých plánů snažil najít potencionálního investora, který by mu poskytnutím 24 milionů dolarů umožnil rozšířit svou činnost. Jeho primárním cílem bylo vytvoření vlastního značkového hardwaru, díky kterému by byl schopen snáze konkurovat společnosti Apple.

Psystar si tak pro investory přichystal dvě varianty možného hospodářského vývoje. Jeho skromnější představy vypadaly tak, že letos by se mu povedlo prodat asi 70 tisíc počítačů, v roce 2010 pak 470 tisíc a v roce 2011 by to bylo už 1,45 miliónu. V agresivní verzi vývoje byl pak mnohem optimističtější, když například pro rok 2010 počítal s 12 milióny prodaných přístrojů. Pro srovnání, společnost Apple za fiskální rok 2009 prodala téměř 10,4 miliónů přístrojů Mac.