Hlavní navigace

Výrobci chystají notebooky s Chrome OS

2. 5. 2011

Sdílet

 Autor:
První notebooky s operačním systémem Google Chrome OS by se měly začít prodávat během nejbližších měsíců, do nabídky je zařadí Samsung i Acer.

První notebook s operačním systémem Chrome OS byl Google Cr-48 a na veřejnost se dostal loni. Nebyl určen pro prodej, ale pro testování nového systému, společnost Google ho dala k dispozici vybraným testerům v rámci pilotního projektu Chrome OS Pilot Program. Jako předběžný čas tržního uvedení notebooků s Chrome OS byla přitom stanovena polovina letošního roku a jak se tento čas blíží, zveřejnili dva výrobci specifikace takových chystaných počítačů.

Samsung nabídne notebook, který je vyvíjen pod kódovým označením Alex, s 1,5GHz dvoujádrovým procesorem Intel Atom N550, displejem s rozlišením 1280x800 bodů (lepší poměr stran 16:10), SSD diskem Sandisk P4 neznámé kapacity a s 2 GB operační paměti RAM. Ve výbavě je i Wi-Fi, Bluetooth, Qualcomm Gobi 2000 3G karta a webová kamera. Velikost displeje by měla být 10 palců a veřejnosti by měla být novinka představena do dvou týdnů na konferenci Google I/O v americkém San Franciscu.

Svojí troškou do mlýna přispěje i Acer. Notebook ZGB bude mít blíže nespecifikovaný procesor Intel Atom, 10“-12“ displej s rozlišením 1366x768 bodů (16:9). Dalších informací je pomálu, snad jen přítomnost HDMI portu pro připojení monitoru, televizoru či projektoru.

Google nabízí operační systém Android, kterému se dostalo řady úprav, díky kterým se dnes běžně používá u tabletů a lze ho použít i u netbooků. Nicméně Google chce dosáhnout na širší trh notebooků, kterým je uzpůsoben právě Chrome OS. Již brzo bude šance vidět, jak se to povedlo, protože přenosné počítače s Chrome OS se na trhu objeví v nejbližších měsících.