Hlavní navigace

Výrobci HTC i Samsung touží po vlastních mobilních OS. Přesytili se Androidu?

17. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Samsung opět začíná prodávat nové smartphony s operačním systémem Bada a HTC zvažuje koupi WebOS. Jaká budoucnost tedy čeká mobilní OS Android?

Chystají se přední výrobci mobilních telefonů ustoupit od využívání mobilního operačního systému Android? Vzhledem k současnému dění je podobná otázka namístě, neboť společnost Samsung představila novou řadu chytrých telefonů Wave běžících na vlastním OS Bada a taiwanský výrobce HTC zřejmě plánuje od společnosti HP odkoupit rozvíjející se WebOS. Jedním z možných vysvětlení tohoto trendu by mohl být fakt, že zmíněné společnosti začínají o Androidu pochybovat, neboť Google minulý týden odkoupil jednoho z jejich předních rivalů, společnost Motorola. Vice prezidentka pro výzkum analytické společnosti Gartner Carolina Milanesi se na situaci nicméně dívá jinak: „Všichni přední výrobci do platformy společnosti Google investovali tolik prostředků, že se operačního systému Android jen tak nezbaví.“

Skutečnost se má tak, že Samsung vypustil svůj první telefon založený na OS Bada již v roce 2010, tedy dlouho před akvizicí Motoroly společností Google. Operační systém Bada je uživatelsky přívětivý, open-source a Samsung již disponuje vlastním obchodem s aplikacemi. Specifikace telefonů řady Wave se rovněž nemají za co stydět především díky Super AMOLED displejům, schopností natáčet HD video a využitím výkonných procesorů Hummingbird.

HTC je z hlediska vývoje vlastního OS značně pozadu. Předsedkyně společnosti Cher Wang však tento týden čínskému tisku sdělila, že společnost zvažuje koupi operačního systému WebOS, který současný majitel HP hodil přes palubu. Jak důležitý je vlastní operační systém pro společnost již však předsedkyně nesdělila. „Můžeme používat libovolný operační systém, který budeme chtít. Jsme schopni rychle měnit věci tak, abychom se lišili od svých konkurentů,“ sdělila Cher Wang s odkazem na grafické prostředí Sense, jež HTC používá jako nadstavbu pro OS Android.

Jaký dopad bude mít situace na koncové uživatele? „Tyto kroky naznačují prozření obou společností (Samsung a HTC), jež si uvědomují, že budoucnost neleží pouze v hardwaru,“ řekl analytik John Jackson. „Výrobci musí nalézt vlastní cestu, jak umožnit softwaru využít maximum z hardwaru, který produkují.“

 

Úvodní foto: © arrow - Fotolia.com