Hlavní navigace

Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Ve druhém čtvrtletí 2008 rostl celosvětový trh s osobními počítači o „zdravých“ 15,3 %, ale špatná ekonomická situace podle analytické společnosti IDC může znamenat příchod těžkých časů pro výrobce počítačů po celém světě.
Martin Noska 18. 7. 2008

Sdílet


Ve druhém čtvrtletí 2008 rostl celosvětový trh s osobními počítači o „zdravých“ 15,3 %, ale špatná ekonomická situace podle analytické společnosti IDC může znamenat příchod těžkých časů pro výrobce počítačů po celém světě.

Ekonomické problémy, které mají kořeny v USA, způsobily pokles poptávky ve vyspělých zemích, i když například v Asii přetrvával 15% růst a trhu také výrazně pomohla silná poptávka po přenosných počítačích.

Také společnost Gartner tvrdí ve svém posledním reportu, že ekonomická situace přinutí výrobce počítačů snižovat ceny, aby mohli i nadále zůstat konkurenceschopní. To je sice dobrá zpráva pro koncové uživatele, ale může také znamenat konec pro malé výrobce počítačů, pokud tento trend bude i nadále přetrvávat.

V této sféře průmyslu může dojít k výrazné vlně konsolidací, pokud silnější výrobci budou tlačit ceny dolů a využívat výhod svého postavení. Velcí výrobci totiž mohou snižovat své náklady uzavíráním výhodnějších smluv se svými dodavateli, ale tuto možnost malé firmy často nemají, dodává David Daoud z IDC.

Dodávky PC v USA vzrostly jen o 3,6 procenta v uplynulém čtvrtletí na 17 milionů kusů, přičemž IDC předpovídalo růst o 3,8 %. Lidé podle Daouda utrácí stále více za pohonné hmoty a jídlo a zbývá jim tak stále méně peněz na nákupy takového zboží, jako je elektronika a počítače.

V regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Asie) naopak došlo ve 2Q08 k růstu o 23,5 % a prodej notebooků po celém světě vzrostl o téměř neuvěřitelných 40 %!

Podle posledních údajů také dochází k zajímavému posunu na trhu s počítači, kdy se firma Apple probojovává na stále vyšší pozice a v USA se stala podle posledních údajů Gartneru již třetím největším prodejcem, hned po společnostech HP a Dell. Podle IDC je pak Apple na stejné pozici jako například Acer.
Nenechte si ujít:
Zájem o počítače Apple celosvětově vzrůstá

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Co bude trendem u notebooků v následujících letech?

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Z celosvětového hlediska společnost HP prodala 13,32 milionů počítačů, což jí zajistilo 18,9% podíl na trhu, což je meziroční nárůst o 16,8 %. Dell pak prodal 11,56 milionů PC, díky čemuž je jeho podíl 16,4 % a meziročně se jedná o zvýšení o 21,4 %. Acer zaznamenal výrazný meziroční růst o 63,5 % a dodal tak 6,97 milionů kusů počítačů. Na dalších místech se pak umístily firmy Lenovo a Toshiba.

Zdroj: IDC News Service