Hlavní navigace

Vyšla prestižní publikace Čtvrtstoletí českého ICT

13. 10. 2015

Sdílet

 Autor: IDG
Vydavatelství IDG Czech Republic a časopis Computerworld letos slaví 25 let na českém trhu. U příležitosti tohoto výročí jsme pro vás přichystali ojedinělou publikaci.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

jak určitě neuniklo vaší pozornosti, vydavatelství IDG Czech Republic a spolu s ním jeho vlajková loď, magazín Computerworld, letos slaví krásné výročí 25 let existence.

Protože takové chvíle se často neopakují, ve vydavatelství jsme se rozhodli, že by si naše narozeniny zasloužily menší oslavu. Namísto velkolepé party jsme vybrali oslavu formou speciální přílohy Čtvrtstoletí českého ICT, která bude mít daleko větší trvanlivost než několik skleniček kdesi u baru.

Při přípravě přílohy jsme si uvědomili, že byť se to nezdá, stejně starých firem z oblasti ICT je v Česku požehnaně. To nás samozřejmě těší, protože všichni víme, jak turbulentním oborem, kde kámen nezůstává na kameni často ani měsíc, informační a telekomunikační technologie jsou.

Ostatně to zjistíte i sami, pokud nahlédnete dovnitř přílohy a začtete se do článků. Snažili jsme se třeba vystihnout všechny milníky z domácího ICT za 25 let. Avšak aby se sem vešly všechny, to by naše příloha musela být asi tak dvakrát větší a nepsat o ničem jiném.

Mimochodem, první zásadní zprávou, kterou jsme z českých luhů a hájů dohledali, je, že Sdružení československých podnikatelů dostalo od svých nizozemských kolegů osobní počítač Philips. Úsměvné, že? Proto jsme z celé té záplavy vybrali jen ty opravdu nejdůležitější a prostor věnovali i jiným tematicky laděným článkům.

Věděli jste kupříkladu, že v IT původně pracovalo daleko víc žen než mužů? Programování byla totiž původně především dámská doména. Ještě v roce 1994 byl podíl žen v IT na 38 procentech, což je v absolutních číslech o osm tisíc žen více než předloni. Víte třeba, že počet českých firem, které se věnují ICT, se za posledních deset let stabilně drží kolem 30 tisíc? Nebo že prodej serverů na českém trhu za posledních dvacet let vzrostl o 2 043 procent a notebooků dokonce o 2 750? Nebo naopak že výdaje za audio- a videopřístroje konstantně klesají už sedm let?

Pozornosti doporučuji také článek od analytika Michala Řičaře z firmy Bisnode, který na základě získaných dat udělal poměrně pečlivou a velice zajímavou analýzu stability ICT firem. V článku se třeba dozvíte, podle jakých snadno dostupných údajů můžete zjistit, jestli je váš partner spolehlivý či potenciálně nedůvěryhodný. Na závěr přílohy Čtvrtstoletí českého ICT jsme zařadili několik autorských příspěvků velkých osobností z oboru, každý z nich pojal svůj text jinak. Je to takové osvěžující čtení, ke kterému se i po letech rádi vrátíte.

Přeji vám příjemné čtení a děkuji za vaši dlouholetou přízeň.

Radan Dolejš,šéfredaktor Computerworldu

 

Cloud22

IDG touto cestou děkuje všem, kteří se o vydání publikace zasloužili: