Hlavní navigace

Vyšlo první podzimní vydání magazínu Computeworld 10/23

3. 10. 2023

Sdílet

 Autor: Internet Info DG
Nosným tématem aktuálního vydání je tištěný speciál Hvězdy českého IT. Dále pak vytváření aplikací bez kódování či naopak s pomocí AI nebo třeba automatizace správy cloudu.

Vytváření digitální infrastruktury, která umožňuje fungování civilizace na naší planetě v podobě, jak ji známe, je docela těžká práce. Existuje důvod, proč jsou programátoři tak dobře placení, a je stejný jako důvod, proč jsou teď všichni tak uchvácení řešeními, která vznikají pomocí platforem označovaných „low‐code“ a „no‐code“. Kumulativní úspora času a peněz totiž může být astronomická. Dobrá zpráva je, že tento trend není jen iluzorní nafouknutou bublinou. Počítačoví vědci začali vyvíjet řešení, která tvůrcům ušetří mnoho hodin nekonečné nudy. A nejnovější řada nástrojů low‐code a no‐code může být vůbec ze všeho nejlepší. Pokud máte zájem naskočit do rozjetého vlaku, přinášíme přehled sedmi hlavních technologických oblastí, kde řešení low‐‐code a no‐code mění podobu IT.

A když už jsme u programování bez kódů, i tady začíná mít obrovský vliv generativní umělá inteligence. Mnoho platforem pro vývoj low‐code, no‐code a RPA totiž nyní zahrnuje funkce AI, které často využívají GPT. Sedm z nich si podrobněji představíme, abyste si o tom mohli udělat lepší obrázek a třeba je použít.

Způsob využívání cloud computingu bude významným rozhodnutím ve strategické architektuře a plánování vaší aplikace – a multicloud je stále oblíbenější volbou cloudových architektů pro vytváření špičkových cloudových podnikových aplikací. Pokud jste již zvolili strategii multicloudu, musíte se rozhodnout, jaký typ je pro vaše aplikace tím nejvhodnějším. A toto rozhodování nemusí být tak jednoduché, jak si možná myslíte. Radíme, jak se toho úkolu zhostit co nejlépe.

Pokud máte funkční podnikové aplikace a potřebujete je aktualizovat pro cloudový provoz, nezůstává většina podniků jen u prostého přesunutí aplikací (označované jako lift‐and‐‐shift) a namísto toho se do nich snaží integrovat cloudově nativní schopnosti, což je strategie vyznívající jednoduše, ale lze u toho velmi rychle narazit na významné složitosti. Ostatně stejně jako u mnoha jiných zdánlivě snadných úkolů se problém skrývá v detailech. Naštěstí nemusí být modernizace starších aplikací pro provoz v cloudu zdlouhavým a bolestivým procesem, pokud máte realistická očekávání a jste plně připravení se do plnění tohoto úkolu pustit. Abyste se vyhnuli zbytečné bolesti a frustraci, zvažte rady odborníků na cloudovou modernizaci. Naleznete je na stranách 20 a dál.

webcast

Uprostřed magazínu také narazíte na vložený oblíbený speciál Hvězdy českého IT. Kromě jiného se dozvíte, jak si stojí český technologický sektor v kontextu střední Evropy a také jak se daří IT ve střední Evropě v porovnání se světem. A mnoho dalšího.

Přeji vám inspirativní čtení.

Magazín si můžete objednat zde.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?