Hlavní navigace

Vyslovujte „džif“, doporučuje tvůrce formátu GIF

 Autor: © Kapley - Fotolia.com
Steve Wilhite, který vynalezl grafický formát GIF, řekl, že lidé vyslovují zkratku formátu chybně. Místo používání tvrdého „g“ by se podle něj měla zkratka správně vyslovovat, jako kdyby v angličtině začínala písmenem „j“, tedy „džif“.

Sdílet

Wilhite řekl, že byl otráven neustálými debatami o tom, jak zkratku vyslovovat. Také dodal, že Oxfordský slovník angličtiny má ve svém vydání chybu, když uvádí, že může být zkratka vyslovována oběma způsoby.

Na svůj názor, jak zkratku správě vyslovovat, vyjádřil Wilhite netradičně – na velké obrazovce s textem „vyslovuje se to Jif“, poté, co si převzal cenu za celoživotní úspěchy na The Webby Awards.

Bývalý programátor vynalezl grafický formát v roce 1987, v době, kdy pracoval pro poskytovatele internetových služeb Compuserve. Technika komprese dat, kterou Wilhite použil, umožňovala posílat obrázky výrazně rychleji, než bylo kdy předtím možné. Tím vydláždil cestu pro svého zaměstnavatele, který mohl díky novému formátu zákazníkům poprvé nabídnout stahování barevných obrázků namísto černobílých.

Formát JPEG se stal brzy v komprimaci fotografií výrazně lepším, ale oblíbenost GIFů rozhodně neklesla. Tento formát je populární díky své podpoře animace, takže uživatelé mohou jednoduše umisťovat krátké klipy či nekonečné smyčky do diskuzních fór nebo na blogy. GIF však může používat maximálně 256 barev, v případě animace i 256 různých barev pro každý snímek.

Google nedávno oznámil, že přidá ke svým službám funkci, která umožní uživatelům soubory GIF jednoduše vyhledávat. Podle Googlu se „GIF stal de facto standardem pro krátké animace na webu.“

Podle tvůrců Oxfordského slovníku angličtiny nezáleží na původu slova. Důležitý je fakt, že je na výslovnost s tvrdým „g“ zvyklá většina lidí, a proto je tato varianta akceptovatelná.

Poté, co Wilhite uvedl výslovnost svého formátu na správnou míru, proběhlo internetem na toto téma množství vtípků a u většiny uživatelů se výslovnost s úspěchem nesetkala. Především proto, že „g“ ve zkratce GIF znamená „grafický“ (graphical), a tak „správná“ výslovnost doporučovaná autorem formátu nedává uživatelům smysl.