Hlavní navigace

Vytvářejte, upravujte a formátujte obrázky v Excelu - 3.díl

17. 9. 2019

Sdílet

 Autor: (c) Dmitri Mikitenko - Fotolia.com
Víte, že tabulkový procesor, jakým je například Microsoft Excel, se může svým způsobem chovat i jako program pro úpravu obrázků?

Předcházející díl

 

Jak se do Excelu vkládají geometrické obrazce? A jak se upravují? Možná nevíte, že v Excelu je k dispozici okolo dvou stovek geometrických obrazců, u nichž můžete měnit velikost a upravovat je tak, abyste je dostali do podoby, jakou potřebujete. K tomu přidejte více než stovku speciálních efektů, které můžete na tyto obrazce použít. Další obrazce pak máte k dispozici v podobě ikonek, obrázků či 3D modelů – u všech pak můžete měnit velikost, různě s nimi manipulovat a měnit jejich vzhled.

Úprava ilustrací

Změna velikosti či zkreslení ilustrací prostřednictvím koleček v obrázku

1. Když do listu Excelu vložíte nějaký obrazec, pak se v okamžiku, kdy vložený obrazec označíte, v nabídce zobrazí záložka Nástroje kreslení. Nyní klepněte na ikonku Upravit obrazec (nachází se v pásu karet hned v první sekci s názvem Vložit obrazce) a následně vyberte položku Upravit body. Povšimněte si, jak Excel přidá po celém obrazci body pro úpravy.

2. Klepáním na jednotlivé body (postupně na jeden za druhým) můžete obrázek upravovat a okamžitě si prohlížet výsledek úprav.

3. Upravovat můžete i ikony. Vložte si nějakou z knihovny (např. obrázek motýla). Ve své stávající podobě můžete měnit velikost ikony, ikonu deformovat, nastavit u ní, aby byla celá v jedné barvě, vzoru nebo přechodu, popř. u ní můžete nastavit nebo naopak odebrat obrys.

4. Chcete-li ikonu upravit, pak na ni klepněte. V hlavní nabídce Excelu se nyní objeví nová záložka s názvem Nástroje obrázku, pod níž se nachází záložka Formát. Ta pak pro záložku Formát zobrazuje příslušnou nabídku v pásu karet. Klepněte na tlačítko Převést na obrazec. Zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, zda chcete provést převod do objektu kresba Microsoft. Stiskněte tlačítko Ano.

5. Na první pohled to vypadá, jako by se nic nestalo, ale nenechte se oklamat. Stiskněte klávesu Ctrl a klepněte na jedno z motýlích křídel. Všimněte si, že nyní můžete postupně a samostatně vybírat a měnit (otázek, roztahovat, stahovat atd.) všechny jednotlivé části motýla. A to není vše. Kromě toho můžete do částí motýla, tj. do čtyř křídel a těla přidávat nejrůznější barvy, vzory, přechody, čáry a speciální efekty.

Úprava ilustrací

 

soutez_casestudy

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?