Hlavní navigace

Využijte virtualizaci pro zvýšení bezpečnosti (2)

8. 8. 2015

Sdílet

 Autor: © adimas - Fotolia.com
Organizace zjišťují, že velmi významným motivujícím faktorem pro přijetí virtualizace sítí je zlepšené zabezpečení.

Takhle může v praxi vypadat nasazení virtualizace sítí pro zajištění vyššího zabezpečení firemní infrastruktury.

 

Příklad z praxe

Exostar je středně velký poskytovatel bezpečných hostingových prostředí, který je nadšený potenciálem virtuálních firewallů uvnitř jejich nové infrastruktury vytvořené v pronajatém datovém centru.

Tato společnost má komplexní systém virtuálních sítí LAN a firewallů, které řídí síťový provoz mezi zákazníky společnosti a datovými centry Exostar. V současné době, když přijde nový uživatel, nakonfiguruje Brandon Marrs, inženýr infrastruktury, novou virtuální síť LAN pomocí rozhraní příkazového řádku (CLI), přiřadí jí zásady zabezpečení a nakonfiguruje síťový hardware a fyzické firewally.

Jako součást nové technologie NSX nyní Exostar ověřuje koncept, který by dramaticky zjednodušil celý proces. Nové sítě by se v rámci softwaru NSX snadno vytvářely jen pomocí několika kliknutí prostřednictvím grafického rozhraní.

Jakmile se zprovozní, lze virtuální stroje provozující síť umístit do bezpečnostních skupin s jim přizpůsobenými zásadami. Namísto toho, kdy by se použily fyzické firewally, kterými by procházely přenosy, umožňuje NSX firewally připojit k jednotlivým sítím.

Marrs a jeho tým budou mít díky NSX centrální přehled o všech sítích, budou moci jednoduše spustit nové, přiřadit jim zásady zabezpečení a v případě potřeby je zase vypnout. Už žádná správa pomocí příkazového řádku, jak říká Marrs.

Exostar podle svých slov doufá, že se jí podaří vše postavit na hardwaru Cisco UCS společně se softwarem VMware NSX.

Možná že největším přínosem této implementace bude flexibilita sítě, předpokládá Marrs. Pokud bude Exostar potřebovat větší kapacitu sítě, potom lze přidat další procesory a paměť a vytvořit více virtuálních sítí.

Alternativou k tomuto přístupu by bylo koupit sadu nových firewallů a umístit je do infrastruktury. Marrs odhaduje, že by jen za hardware jejich firma utratila 100 tisíc dolarů a jejich manuální řízení by si vynutilo další východozápadní přenosy v datovém centru.

„S touto novou infrastrukturou jsme chtěli také snadnější správu a garanci, že budeme mít v případě potřeby bezproblémovou škálovatelnost,“ prohlašuje Marrs.

Brad Casemore, analytik IDC, který sleduje síťové inovace, si myslí, že není nic překvapujícího vidět, že zabezpečení získává na síle jako klíčová hodnota virtualizace sítí.

Některé z prvních význačných nasazení virtualizace síťových technologií se týkaly rozdělování sítí z bezpečnostních důvodů. Když vznikala společnost Nicira (VMware ji nedávno převzal a z jejích technologií udělal  základ pro produkt NSX), začalo tuto technologii mnoho poskytovatelů služeb využívat pro její výhody agility.

„Teď se kruh uzavírá,“ popisuje Casemore a dodává, že bezpečnost se znovu stává hnací silou virtualizace sítí.

„Na širším trhu bezpečnost skutečně otevírá dveře pro produkty VMwaru,“ uvádí Casemore. Je to potenciální příklad implementace, která může pomoci technologii NSX překonat propast sahající od raných osvojitelů a poskytovatelů služeb směrem k širšímu spektru podnikového nasazení, uzavírá Casemore.

Cloud22

 

Tento příspěvek vyšel v Security Worldu 4/2014