Hlavní navigace

Vývoj Firefoxu bude pokračovat, Google ho bude dál platit

21. 12. 2011

Sdílet

 Autor:
Podle posledních informací se společnosti Google a Mozilla dohodly na prodloužení vzájemné spolupráce na další tři roky.

Situace, o které se hovořilo před několika týdny, kdy by byla Mozilla odříznuta od velké části svých příjmů a musela tak pravděpodobně omezit některé ze svých aktivit, včetně vývoje Firefoxu, tak nenastala. Nově podepsané smlouva mezi Googlem a Mozillou má zaručit, že vyhledávač Google bude i nadále použit jako výchozí ve Firefoxu, což by mělo zajistit využívání služeb Googlu uživateli Mozilly a naopak Mozilla opět dostane od Googlu nemalou částku na svůj provoz. Detaily smlouvy ovšem nebyly zveřejněny a je pravděpodobné, že nejsou pro Mozillu tak výhodné, jako dosud a že celá situace ohledně možného neprodloužení byla podle mnohých komentátorů jen snahou Googlu vyjednat si lepší podmínky.

Samotní zástupci Mozilly odmítli komentovat, zda je nová smlouva z finanční stránky srovnatelná s tou dosavadní či nikoliv (což už samo o sobě je možné interpretovat, že druhá varianta je pravděpodobnější). Za rok 2012 přitom právě peníze z kontraktu s Googlem tvořily 84 % ročního příjmu Mozilly a jednalo se o částku zhruba 103 milionů.

Firefox zatím stále ovládá zhruba pětinu trhu, nicméně pokud bude jeho pokles pokračovat stejným tempem jako dosud a pokud naopak Chrome bude nadále intenzivně růst, je možné, že po dalších třech letech už prodloužení smlouvy ze strany Googlu nebude nijak atraktivní.

I když podepsání dohody s Googlem bylo pro Mozillu aktuální otázkou číslo jedna, dlouhodobě bude jejím úkolem dokázat Firefox natolik zatraktivnit před uživateli, aby opět začal růst a aby se vyznačoval inovativními funkcemi a ne jen následoval to, co nabízejí na trhu i ostatní. Tato doba by také mohla být pro Mozillu časem, kdy se bude moci poohlížet po dalších možných partnerech, protože dosud v tomto směru udělala jen minimum a například v říjnu sice představila Firefox s integrovaným vyhledávačem Bing, nicméně celková situace na trhu jí nedává zatím mnoho dalších alternativ, než spoléhat na Google, který se díky úspěchu Chrome stal hlavním rivalem Mozilly na trhu browserů.