Hlavní navigace

Vývoj Firefoxu bude pokračovat, Google ho bude dál platit

21. 12. 2011

Sdílet

 Autor:
Podle posledních informací se společnosti Google a Mozilla dohodly na prodloužení vzájemné spolupráce na další tři roky.

Situace, o které se hovořilo před několika týdny, kdy by byla Mozilla odříznuta od velké části svých příjmů a musela tak pravděpodobně omezit některé ze svých aktivit, včetně vývoje Firefoxu, tak nenastala. Nově podepsané smlouva mezi Googlem a Mozillou má zaručit, že vyhledávač Google bude i nadále použit jako výchozí ve Firefoxu, což by mělo zajistit využívání služeb Googlu uživateli Mozilly a naopak Mozilla opět dostane od Googlu nemalou částku na svůj provoz. Detaily smlouvy ovšem nebyly zveřejněny a je pravděpodobné, že nejsou pro Mozillu tak výhodné, jako dosud a že celá situace ohledně možného neprodloužení byla podle mnohých komentátorů jen snahou Googlu vyjednat si lepší podmínky.

Samotní zástupci Mozilly odmítli komentovat, zda je nová smlouva z finanční stránky srovnatelná s tou dosavadní či nikoliv (což už samo o sobě je možné interpretovat, že druhá varianta je pravděpodobnější). Za rok 2012 přitom právě peníze z kontraktu s Googlem tvořily 84 % ročního příjmu Mozilly a jednalo se o částku zhruba 103 milionů.

Firefox zatím stále ovládá zhruba pětinu trhu, nicméně pokud bude jeho pokles pokračovat stejným tempem jako dosud a pokud naopak Chrome bude nadále intenzivně růst, je možné, že po dalších třech letech už prodloužení smlouvy ze strany Googlu nebude nijak atraktivní.

I když podepsání dohody s Googlem bylo pro Mozillu aktuální otázkou číslo jedna, dlouhodobě bude jejím úkolem dokázat Firefox natolik zatraktivnit před uživateli, aby opět začal růst a aby se vyznačoval inovativními funkcemi a ne jen následoval to, co nabízejí na trhu i ostatní. Tato doba by také mohla být pro Mozillu časem, kdy se bude moci poohlížet po dalších možných partnerech, protože dosud v tomto směru udělala jen minimum a například v říjnu sice představila Firefox s integrovaným vyhledávačem Bing, nicméně celková situace na trhu jí nedává zatím mnoho dalších alternativ, než spoléhat na Google, který se díky úspěchu Chrome stal hlavním rivalem Mozilly na trhu browserů.

Byl pro vás článek přínosný?