Hlavní navigace

Vývojáři mají k dispozici tablety s Windows 8 ARM

2. 3. 2012

Sdílet

Podle vyjádření několika společností uvolňuje Microsoft po měsících ukázek tablety a počítače založené na procesorech ARM s Windows 8 pod kontrolu vývojářů.

Vývojářům byly odeslány počítače a tablety s Windows 8 založené na čipech Snapdragon S4 od společnosti Qualcomm a čtyřjádrových čipech Tegra 3 od Nvidie. Ty jsou založené na ARM architektuře a obsahují technologii LTE 4G. Tato zařízení vývojářům poskytnou plnou možnost vyzkoušet Windows 8 na ARM a také příležitost vyvíjet aplikace pro nový operační systém.
Společnost Qualcomm prozradila, že již odeslala počítače s Windows založené na ARM vývojářům. Podle důvěryhodného zdroje má Microsoft připravenou k odeslání zásobu tabletů s Tegra 3 pro vývojáře. Nicméně mluvčí společnosti Microsoft odmítla prozradit, kdy by vývojáři mohli tablety obdržet.


Uvolnění systému pro vývojáře je pro společnost Microsoft krokem vpřed v jejích plánech vydat Windows 8 pro zařízení ARM. Doposud byly všechny ukázky nového operačního systému předváděny pouze na prototypech tabletů obsluhovaných představiteli firmy. To vyvolávalo otázky, jak bude operační systém pracovat v reálných podmínkách. Nicméně společnost ve středu odmítla zvěsti o zpoždění Windows na ARM.


Mimoto Microsoft oznámil na konferenci Mobile World Congress v Barceloně verzi Consumer Preview operačního systému Windows 8. Bohužel společnost neprozradila oficiální datum vydání tohoto OS. Podle výrobců počítačů by operační systém Windows 8 měl být vydán v druhé polovině tohoto roku.


Procesory ARM jsou ve většině dnešních smartphonů a tabletů. Microsoft navrhl nový operační systém pro práci na počítačích a tabletech se zvláštním důrazem na dotykové ovládání. Bude nabízet nové uživatelské rozhraní Metro, díky kterému se aplikace budou spouštět pouhým dotykem na barevný blok.


Microsoft spolupracuje se společnostmi Qualcomm, Nvidia a Texas Instruments, aby byl OS Windows 8 kompatibilní s ARM. Výrobci čipů je vytváří tak, aby splnily hardwarové požadavky společnosti Microsoft. Jde například o takt procesoru více než 1 GHz a hardwarově akcelerovanou grafiku. Nicméně funkčnost Windows 8 nebude stejná na každém zařízení. Každý čip má své vlastní výhody. Například Tegra 3 od Nvidie má pravděpodobně lepší grafiku, zatímco čipy S4 od Qualcommu mohou mít výhodu v konektivitě GPS a integrované 3G/4G technologii.


Podle Stevena Sinofskyho přináší začlenění více výrobců čipů „rozmanitost různých produktů postavených na ARM na trh.“ Steven Sinofsky je prezident sekce Windows a divize Windows Live společnosti Microsoft.

skoleni


Sinofsky již dříve v tomto měsíci v příspěvku na blogu uvedl, že OS Windows 8 byl předělán pro zařízení ARM, která jsou stále připravená a energeticky úsporná. Funkce jako připojení a pohotovostní režim byly přepracovány. Zdrojový kód musel být přepsán pro novou instrukční sadu.


Společnost Microsoft bude pro Windows 8 na ARM také nabízet nové verze programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Souhrnně bude balíček těchto aplikací nazván Office 15. Tyto aplikace byly podle Sinofskyho „výrazně přepracovány pro dotykové ovládání a s ohledem na minimalizaci spotřeby energie.“