Hlavní navigace

Vývojáři mobilních aplikací preferují Android

Více než 5 tisíc vývojářů se v tomto týdnu účastnilo v San Frascisku velké akce společnosti Apple na konferenci Worldwide Developers Conference, nicméně podle nejnovějších průzkumů, je nejlepším místem pro mobilní software Android Market.
Petr Šverák 11. 6. 2011

Sdílet

Studie, kterou vypracovaly firmy Bluevia a Vision Mobile, odhalila, že 67 procent vývojářů nabízí kód pro Android, zatímco pro iOS 59 procent.

Nicméně u obou platforem se procenta zvýšila oproti 59 procentům u Androidu a 50 u iOS v minulém roce.

Dva vedoucí mobilní giganti pokračovali v přitahování pozornosti vývojářů, ale velkým překvapením byla nejrychleji rostoucí platforma - mobilní webové aplikace napsané v jazyce HTML nebo JavaScriptu. Více než 55 procent vývojářů nyní vydává své programy pro tuto platformu, v minulém roce to bylo "pouhých" 40 procent. Podle zprávy tento růst ovlivnil růst přílivu ne-mobilních vývojářů.

Vývojáři mobilních webových programů stále drží společnost Microsoft mimo první tři pozice, ale tento fakt by se mohl brzy změnit, alespoň podle části zprávy, která se zabývá tím, jaké platformy vývojáři plánují využít v budoucnu. Podle "Developer Intentshare Index" 35 procent z nich se zaměří na Android a 32 procent se zaměří na větší množství produktů pro operační systém Windows Phone. Následovat budou systémy Chrome OS, iOS a Meego.

Naproti tomu vývojáři nejrychleji opouští platformy Symbian a Java. Společnost Vision Mobile zjistila, že 40 procent vývojářů, kteří v současné době nabízí své produkty i pro Symbian, má v plánu tento systém opustit, u Javy je tomu tak u 35 procent.

Platforma BlackBerry od společnosti Research in Motion pokračovala tento rok v růstu, 45 procent vývojářů nabízí své programy pro tento systém, v roce 2010 šlo o 40 procent. Nicméně zaostává v Intentshare žebříčku, pouze méně než čtvrtina vývojářů plánuje využívat tento systém.

Společnost Vision Mobile také provedla průzkum vývojářů zaměřený na jejich kritéria při výběru platformy. Podle výsledků (nejdůležitější byla kritéria velký úspěch na trhu a levné vývojové nástroje) je Android jasně ve výhodě díky dosažení vedoucí pozice na trhu a obrovské, open source softwarové komunitě.

Zajímavé je, že potenciální výnosy jsou až na třetím místě důvodů pro výběr platformy. Z toho vyplývá, že i když obliba Androidu může narůstat, neznamená to, že na tom musí vydělat i vývojáři.