Hlavní navigace

Vyvolá Mac OS X Snow Leopard tlak na Windows 7?

Dnes společnost Apple veřejně uvolní v USA finální verzi nového Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Někteří analytici tvrdí, že díky dřívějšímu datu vydání než je tomu u konkurenčních Windows 7 se OS od Mirosoftu může dostat do nepříjemné situace.
Martin Noska 28. 8. 2009

Sdílet

I když vývojáři Applu v novém Mac OS X udělali změny v 90 % ze zhruba 1000 částí systému, obecně je tato aktualizace považována spíše za minoritní a jen s několika zcela novými funkcemi. Jeho uvolnění před začátkem školního roku v USA považují analytici za dobrý krok, který dá Applu časový náskok před Microsoftem. Také optimismus z končící recese může prodeji Mac OS X 10.6 Snow Leopard pomoci. V ČR by se tento operační systém pak měl začít prodávat v příštím týdnu.

Rob Enderle, prezident konzultační společnosti Enderle Group, říká, že Apple původně chtěl vydat OS Snow Leopard až v září, ale přesunutí tohoto termínu na srpen staví Microsoft do nezáviděníhodné pozice. Apple nyní získá dvouměsíční prostor na trhu, kde bude chybět hlavní konkurent, kterým jsou podle Enderleho právě Windows 7. Do doby, než Microsoft nový systém uvede na trh sice opadne úvodní euforie, kterou Snow Leopard pravděpodobně vyvolá, ale již se mu na trhu podaří získat určitý podíl.

Microsoft v reakci na časnější uvedení Mac OS X 10.6 uvedl, že to pro něj není klíčová zpráva a že o přečasování termínů spojených s uvedením Windows 7 neuvažuje. Ředitel pro produktový marketing Microsoftu Jay Paulus je přesvědčený, že dřívější datum pro uvedení konkurenčního systému pro Windows 7 není problémem, neboť Mac OS je omezen jen na určitý typ hardwaru, na němž může běžet a jen málo uživatelů chce měnit kvůli operačnímu systému celý počítač. Windows 7 mají také šance na úspěch proto, že jsou výrazným upgradem Visty, tvrdí analytik Roger Kay a také Tim Bajarin, prezident konzultační firmy Creative Strategies, souhlasí s tím, že tyto dva operační systémy mají jiné cíle a přináší i jiné možnosti pro odlišné cílové skupiny.

Hlavními zlepšeními v Mac OS X 10.6 Snow Leopard jsou změny v uživatelském rozhraní, zrychlení prohlížeče Safari a plnohodnotná podpora pro Exchange Server 2007, říká Bajarin a dodává, že cílem Windows 7 je odstranit nepříznivé jevy spojené s Vistou, jako byly vysoké nároky na operační paměť nebo problémy s ovládáním (hlavně v případě nutnosti potvrzování nejrůznějších hlášek, kterými byl uživatel zasypáván např. komponentou UAC).

Enderle dodává, že hlavní konkurencí pro Windows 7 budou stále velmi populární Windows XP, u nichž mnoho firem i uživatelů stále zůstává a nechce je z řady důvodů opustit. Nicméně i tak věří, že Windows 7 budou mít na trhu úspěch.

Výhodou pro Snow Leopard je také jednoduchá cenová politika, kdy jedna licence stojí v USA 29 dolarů a balíček pěti licencí pak 49 dolarů. V ČR má být v prodeji za 640 Kč bez DPH. Dříve si Apple účtoval za upgrade OS plných 129 dolarů. Ceny Windows 7 jsou mnohem komplikovanější, v předprodeji v USA bylo možné získat Windows 7 Home Premium za 49,99 dolarů a Windows 7 Professional za 99,99 dolarů. Normální ceny za upgrade ale budou činit 119,99 dolarů za verzi Home Premium, 199,99 dolarů za edici Professional a celých 219,99 dolarů za verzi Ultimate. V Evropě pak mají být ceny ještě vyšší. Bejarin tyto ceny komentuje slovy, že budou nahrávat Applu, nicméně z hlediska uživatelů se podle něj jedná spíše o akademickou debatu, protože ti, co vlastní PC se budou primárně ohlížet po Windows 7 a ti, kteří používají Mac, pak po Snow Leopardovi a tyto trhy jsou stále poměrně striktně oddělené. Sice se objevují způsoby, jak spustit Mac OS i na běžném PC pomocí virtualizačních nástrojů, nicméně je nepravděpodobné, že většina uživatelů by volila tuto cestu.