Hlavní navigace

Výzkum: Uživatelé hazardují se svými hesly k webovým službám

14. 10. 2010

Sdílet

Společnost Webroot na základě průzkumu varovala před riskantním chováním uživatelů, neboť nemalá část jich bez obav svěřuje svoje hesla k online-službám svým známým a příbuzným.

Výzkumníci konkrétně odhalili, že 41 % uživatelů používá stejná hesla pro více webových služeb a čtvrtina dále přiznala, že jako heslo používá nějaký pro ně snadno zapamatovatelný údaj, jako třeba datum jejich narození či nějakého výročí.

Nejhůře si vedou uživatelé ve věku od 18 do 29 let, kteří mají velký problém udržet svoje hesla v tajnosti a třeba 12 % jich například sdílí svoje hesla s dalšími uživateli prostřednictvím textových zpráv. Více než polovina (51 %) uživatelů se přiznává, že se vyhýbá použití takových speciálních znaků, jako '&', '?' nebo '#' v heslech, i navzdory tomu, že by výrazně snížily šanci útočníků tato hesla uhádnout. Také jen 16 % uživatelů používá hesla delší než 10 znaků. Tato čísla vypovídají o poměrně lehkomyslném přístupu k bezpečnosti a většina uživatelů zjevně v tomto směru zatím nezaznamenala žádnou negativní zkušenost, která by je přinutila jejich chování změnit.

Co se týká ochrany hesel, 92 % dotázaných přiznalo, že nejvíce střeží svoje přístupové údaje k internetovému bankovnictví, na druhém místě skončil e-mail s 88 % a na třetím pak přístupové údaje do elektronických obchodů (81 %). Nicméně více než polovina (55 %) z dotázaných uživatelů webu přiznalo, že opakovaně svoje hesla zapomínají a využívají funkci pro generování nových hesel.

Zajímavé je, že téměř polovina uživatelů webu je přesvědčena, že jimi používaná hesla jsou bezpečná (i když skutečnost ukazuje na opak). Navíc celých 89 % uživatelů při používání cizích a neznámých počítačů nekontroluje před zadáváním svých hesel, zda je připojení k síti na těchto počítačích zabezpečené a jen čtyři procenta ověřují, zda není takové PC infikováno virem.

19 % uživatelů říká, že nikdy nezměnili heslo pro svůj účet k internetovému bankovnictví a co se týká např. Facebooku, tam svoje heslo někdy změnilo jen 38 % dotázaných uživatelů.

Jeff Horne, ředitel výzkumu ve společnosti Webroot, říká, že používání kvalitních hesel je způsobem, jak se chránit před útoky a zneužitím svých účtů a je potřeba nikdy tato hesla neukládat na veřejných místech a také si dávat pozor na vypršení licence svého antimalwarového programu.