Hlavní navigace

Výzkumníci představí rootkit pro Android

Na bezpečnostní konferenci DefCon chce Christian Papathanasiou z americké bezpečnostní firmy Trustware předvést rootkit fungující na operačním systému Google Android. Rootkit nainstalovaný do telefonu lze aktivovat nebo dále řídit pomocí volání či SMS zprávy.
Pavel Houser 3. 6. 2010

Sdílet

Následně začne útočníkovi posílat data dle jeho výběru, buď pomocí zpráv, nebo i „tichých“ a z pohledu uživatele prakticky nezachytitelných telefonátů. Podobně jako v případě rootkitů pro Windows nebo Unix, i zde malware běží na úrovni jádra systému Android, a má proto maximální možný přístup k telefonu – dokáže třeba bez vědomí uživatele přesměrovávat volání (např. na čísla se speciální tarifikací). Rootkit může v případě zapnuté lokalizace uživatele sledovat, přesměrovávat či měnit chování webového prohlížeče telefonu – možnosti zneužití jsou podle autora malwaru prakticky neomezené.

Otázka samozřejmě je, jak rootkit do telefonu budoucí oběti dostat. Jednou z možností by bylo najít nějakou zneužitelnost jádra/prohlížeče a malware nainstalovat z webu, jinou variantou je zkusit podvodnou aplikaci propašovat na Android Market. V obou případech jsou tu ovšem i dost vážné překážky. Výrobci smartphonů se obecně brání tomu, aby i oprávnění uživatelé mohli s telefonem pracovat s právy root. Aplikace běží v sandboxech, což by i zranitelné nebo podvodné aplikaci mělo bránit v přístupu ke zbytku systému.

skoleni31_1

Co se týče budoucnosti rootkitů na mobilních zařízeních, zvážit je třeba ještě jednu věc. Rootkity mají pro útočníky smysl hlavně v tom, že unikají odhalení pomocí řady bezpečnostních nástrojů. Lidé ale zatím na smartphonech antiviry a podobné aplikace příliš nepoužívají, podvodníci tedy nemusí používat tak „silné“ nástroje a stačí jim „obyčejný“ malware. Teprve až budou antiviry na smartphonech zastoupeny stejně jako na PC, přijde zřejmě ve větší míře i čas pro rootkity...