Hlavní navigace

W3C konsorcium potvrdilo termín dokončení standardu HTML5

15. 2. 2011

Sdílet

World Wide Web Consortium (W3C) konečně zveřejnilo termín, kdy bude dokončen vývoj nové revize jazyka HTML5.

Konkrétně by k dokončení mělo dojít do července 2014, potvrdili včera oficiálně zástupci organizace W3C. Jedná se tak o první potvrzený termín časového rámce dokončení této specifikace. Důvodem byly údajně neustálé spekulace a dotazy ohledně termínu a někteří analytici hovořili až o konci této dekády (resp. existovaly odhady v rozmezí roku až dvou až po rok 2022).

I přes to, že standard HTML5 je stále ve fázi vývoje, výrobci webových browserů již postupně implementují jeho funkce do svých aplikací a stejně tak vývojáři tyto prvky zabudovávají do webů. Nicméně nejistota ohledně termínu dokončení přetrvávala. Do roku 2014 má podle Iana Jacobse, vedoucího marketingu a komunikace organizace W3C, jeho společnost za úkol prověřit všechny možné komentáře k nové revizi jazyka HTML5, pro které je prostor do 22. května tohoto roku (jde o tzv. „Last Call“). Tato zpětná vazba je považována za významný krok a není vyloučeno, že povede k vydání nové revize dokumentu specifikující HTML5. Nicméně se neplánuje po tomto termínu přidávat do tohoto jazyka nové funkce. Skupina W3C také vytvořila testovací sadu, která má prověřit funkčnost webových aplikacích napsaných v HTML5 na různých platformách.

Jacobs říká, že interoperabilita je klíčovým faktorem, zejména v době, kdy web pronikl na takové platformy, jako jsou tablety, telefony či televizory.

Nové funkce, které pracovní skupina W3C zodpovědná za HTML5 vytvoří po termínu „Last Call“ pak budou již oficiálně zařazovány do další chystané revize, která může být označena buď jako HTML5.1 nebo HTML6. Zatím je tento jazyk podle Jacobse pod pracovním názvem HTML.next.