Hlavní navigace

Webová stránka je cenzurována, řekne možná nový kód HTTP

18. 6. 2012

Sdílet

 Autor: © Sergio Hayashi - Fotolia.com
Vysoce postavený vývojář Googlu navrhuje vytvoření nového chybového kódu HTTP 451, který by uživatele upozornil na cenzuru navštívené webové stránky.

S návrhem přišel Tim Bray, který se podílel na vytvoření značkovacího jazyka XML a v současné době působí v Googlu jako Developer Advocate pro platformu Android. Jeho představa je taková, že by se všem návštěvníkům webové stránky, za jejíž cenzuru může někdo jiný než její majitel nebo uživatel místní sítě, zobrazil chybový kód 451 Nedostupná z právních důvodů.

Číslo použité v kódu odkazuje na knihu Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita, která popisuje dystopickou budoucnost, v níž je pálení knih a cenzura neschváleného obsahu běžnou rutinou. Například samotný Google již v některých zemích uživatele upozorňuje na hledaný obsah, který může vrátit cenzurované výsledky.

Návrh se však zatím nesetkal s vřelým přijetím u odborné veřejnosti. Podle některých názorů totiž nemusí být zaručeno, že chybový kód bude vždy použit oprávněně. Naopak lze předpokládat, že jeho použití bude čistě subjektivní, závislé na nepřesné definici cenzury. Dalším problémem je fakt, že by nový kód vůbec nemusel nerozlišoval mezi skutečnou cenzurou a blokováním obsahu kvůli porušení autorských práv či jiným oprávněným důvodům.

Brayův návrh, který již na stůl dostala organizace IETF (Internet Engineering Task Force), nicméně počítá s tím, že správce stránky by měl chybovou zprávu vždy doplnit o vlastní vysvětlení, které by obsahovalo nejen důvody cenzury, ale také informace o jejím zdroji. Podobně již postupují například americké úřady. Když zablokují nějakou webovou stránku, což se nejčastěji děje kvůli porušení autorských práv, vloží na danou stránku vlastní oznámení obsahující také výrazné logo Ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Byl pro vás článek přínosný?