Hlavní navigace

Webový formát WebM od Googlu nemusí být bez patentu věčně

24. 5. 2010

Sdílet

Tvůrci konkurenčních kodeků zvažují vytvoření patentového svazku pro nový video formát WebM od Googlu.

Google v minulém týdnu představil nový otevřený video formát WebM, u kterého doufá v rychlou globální adopci. Podle svých slov se totiž Googlu podařilo vytvořit takový formát, který není zatížený patentovými nároky jiných technologických společností, takže ho může používat skutečně každý.

Otevřený video formát je obecně považován za důležitou součást vývoji webových technologií (velká očekávání se pak v této souvislosti vkládají do nové verze značkovacího jazyka HTML5). Existují totiž obavy, že bez otevřeného video formátu by náklady webových vývojářů prudce vzrostly, až mimo dosah jejich možností. A nyní se zdá, že ani WebM by patentových nároků nemusel být ušetřen.

Jádrem projektu WebM je kodek VP8, který Google uvolnil pod licencí royalty-free. Jeho jediným vážným konkurentem je pak formát H.264, který podporuje například Apple. Problém H.264 je však ten, že jde o produkt, jehož patent si nárokuje více než 800 nejrůznějších společností, mezi nimi například Microsoft, Panasonic či Yahoo. Tyto společnosti mají své patenty spravovány kolektivně v tzv. patent poolu, který je řízen organizací MPEG LA. Hlavním cílem toho svazu je zabránit společnostem uplatňovat jakákoliv práva na tento patent vůči sobě navzájem či vůči třetím osobám. V současné době je tak formát H.264 možné volně používat až do roku 2016. Není však vůbec jasné, co se stane poté.

A nyní se dostáváme k jádru pudla. Problém kodeku VP8 totiž tkví v tom, že by mohl porušovat některý z patentů, který je součástí právě organizace MPEG LA. Generální ředitel MPEG LA již navíc uvedl, že se společnost intenzivě zajímá o možné vytvoření podobného patentového svazu i pro VP8. Tím by již nebylo možné považovat formát WebM za patentově nezatížený.

I přes tato možná úskalí se však zatím většina prohlížečových tvůrců snaží WebM podporovat jako nativní video formát. Kromě Chromu od Google jde i o prohlížeče Firefox, Opera či Internet Explorer. Čeká se již pouze na vyjádření Applu, jehož chování je v této chvíli velmi nečitelné. Stejně tak není možné přesně předpovědět další vývoj v samotné kauze.