Hlavní navigace

Webový prohlížeč Flock má velké plány s jádrem od Googlu

22. 6. 2010

Sdílet

Ačkoliv doposud byl webový prohlížeč Flock spíše o minoritní záležitostí, s třetí verzí by zářivost jeho hvězdy mohla začít stoupat.

Třebaže se Flock může pochlubit zhruba sedmnácti miliónovou uživatelskou základnou, nejde v žádném případě o prohlížeč s velkým polem působnosti. To by se však díky jeho připravované třetí verzi mohlo brzy změnit. Vývojáři společnosti ještě v minulém týdnu vydali novou verzi Flock 2.6, která stále staví na prohlížeči od Mozilly, v tomto případě jde o Firefox 3.0.19, a jejímž hlavním znakem je její silná orientace na sociální sítě, především pak MySpace, Facebook či Twitter. Od dalších verzí má však již dojít k velkým změnám.

Po dlouhých šesti letech se společnost rozhodla přestat využívat služeb Firefoxu, který se již netěší takové přízni open source komunity, jako kdysi. Namísto toho se s Googlem dohodla na použití zdrojového kódu projektu Chromium. Jak na svém blogu uvádí Shawn Hardin, prezident Flocku, děje se tak i z toho důvodů, že se z Flocku stává stále více sociální záležitost, a cílem společnosti je tedy ho redesignovat tak, aby plně vyhovoval požadavkům všech uživatelům sociálních médií. Na to již prý Firefox nestačí.

„Nový Flock vám pomůže objevit to nejlepší z moderního internetu, snadněji spravovat vaše cenné vztahy a celkově zlepšit vzájemnou komunikaci. Se svými přáteli budete neustále ve spojení,“ píše ve svém příspěvku Hardin. Flock se tak stane prvním prohlížečem mimo struktury Googlu, který je postaven platformě Chromium.

Jaké z toho pro něj plynou výhody? Podle Hardina je nový Flock především neskutečně rychlý. Uživatelé, kteří již měli možnost si Flock 3 vyzkoušet, pak také často vyzdvihují novou postranní lištu (sidebar), ve které je možné sledovat aktivitu svých přátel ze sociálních sítí či ji propojit s RSS kanály. Obsah lišty si navíc uživatel může plně přizpůsobit svým představám. Zajímavým způsobem je pak vyřešeno i rozdělení přátel do jednotlivých skupin - každá osoba má svou kartu, do které jsou soustředěny informace ze všech jejích sítí. V rámci bezpečnosti a soukromí si navíc každý může vytvořit svůj heslem chráněný uživatelský účet přímo v prohlížeči.

Flock 3 je v současné době již volně k dispozici. Jedná se sice jen o beta verzi, nicméně i tak je možné díky ní získat poměrně jasnou představu o funkci prohlížeče. Stejně tak na oficiálních stránkách společnosti naleznete i Flock 2.6 a to pro operační systémy Windows, Linux a Mac OS X.