Hlavní navigace

Weby ohrožuje nebezpečný malware, okamžitě konejte, varuje Google

20. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Beboy - Fotolia.com
Stránky kompromitovaných webů mohou zahrnovat kód JavaScriptu, který přesměrovává provoz na zamořený obsah.

Google v tomto týdnu varoval před nebezpečným jevem, který může vést ke kompromitaci řady serverů. „Jsme přesvědčeni, že existuje kód JavaScriptu, který může být vložen na váš web třetí stranou a následně může přesměrovat jeho návštěvníky na škodlivé stránky,“ píše se v prohlášení týmu Google Search Quality.

Tito výzkumníci tvrdí, že soubory jsou infikovány neznámým JavaScriptem a varují, že vlastníci webů by měli neprodleně zkusit takové soubory najít.

Obsahovat by měly konkrétně tuto sekvenci: "eval(function(p,a,c,k,e,r)". Kód přitom může být umístěn v souborech HTML, JavaScript nebo PHP, upozorňuje Google.

Vlastníci webů jsou také varováni, že mohly být kompromitovány i serverové konfigurační soubory. "Výsledkem toho pak je, že váš web bude zobrazovat škodlivý obsah pouze v určitých případech," uvádějí vědci Googlu.

To ukazuje na nezbytnost kontroly, vyjmutí malwaru a také na opravu pokud možno všech zranitelností, což návštěvníky stránek ochrání před nepříjemnými situacemi.

cyber23

To není poprvé, co Google varuje vlastníky webů před malwarem. Jak uvedl mluvčí Googlu Mark Jansen, jde o součást jejich strategie velmi otevřené spolupráce s webmastery a o snahu o bezpečnější internet.

Antimalwarové kampaně Googlu přitom mají velký dopad – například vloni vyjmul Google ze svých seznamů 11 milionů URL adres z domény co.cc, protože byly pravidelně využívány k nekalé činnosti.

Byl pro vás článek přínosný?