Hlavní navigace

Western Digital ovládne akvizicí svého konkurenta trh s pevnými disky

8. 3. 2011

Sdílet

Společnost WD ohlásila koupi diskové divize Hitachi, díky čemuž bude dominovat trhu s pevnými disky.

Western Digital ohlásil koupi Hitachi Global Store Technologies včera a to celkem za částku 4,3 miliardy dolarů. Již v současnosti má WD na trhu s pevnými disky největší podíl (31 %), následován konkurenčním Seagatem (29 %). Podíl Hitachi činí 18 %, takže po sloučení bude WD ovládat téměř polovinu celého trhu.

Vzhledem k tomu, že se Western Digital zaměřuje zejména na spotřebitelské a externí pevné disky, pronikne akvizicí Hitachi Global Store Technologies i do segmentu interních disků pro datová centra, kde má Hitachi poměrně významnou pozici. Obchod by měl být definitivně dokončen letos v září. Společnosti Hitachi vyrábí pevné disky od roku 2003, kdy koupila divizi pevných disků firmy IBM, ale díky neustálým poklesům cen disků pro ní nebyla jejich výroba v minulosti příliš profitabilní.

Podle analytiků pomůže WD toto spojení obstát proti konkurenci Seagatu, který je velmi agresivní hlavně v oblasti podnikových pevných disků (jeho tržní podíl je mezi 2,5“ podnikovými disky 56,2 % a mezi 3,5“ je to dokonce 31 %). Western Digital také akvizicí Hitachi získá poměrně významného zákazníka, jakým je Apple, protože Hitachi GST je jeho majoritním dodavatelem. Podle Davida Reinsela, viceprezidenta pro výzkum v oblasti disků a polovodičů v IDC, navíc firma WD získá více než jen tržní podíl. Jedná se hlavně o cenné intelektuální vlastnictví a nové, levně fungující továrny, které mělo Hitachi v Číně, zatímco WD vyráběl svoje disky převážně v Thajsku, Malajsii a Singapuru.

Byl pro vás článek přínosný?