Hlavní navigace

WhatsApp mění podmínky, údaje uživatelů předá Facebooku

29. 8. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © boygostockphoto
Dva roky poté, co Facebook odkoupil WhatsApp, se mění zásady ochrany osobních údajů aplikace. Nové podmínky umožní šíření většího množství údajů o uživateli, které poputují přímo k Facebooku.

Obě firmy shodně trvají na tom, že změna rozhodně nepovede k možnosti, kdy by se WhatsApp zprávy uživatelů zobrazovaly na zdi Facebooku nebo naopak – úprava podmínek má vést především k lépe cílené reklamě a přesnějšímu doporučení nových kontaktů v obou službách.

Jde o ostrý konstrast s dřívějším chováním služby WhatsApp, která se vždy profilovala jako velký ochránce soukromí svých uživatelů.

Změny se kromě obchodní stránky mají dotknout také komunikace s podniky, popisuje WhatsApp v příspěvku na svém webu.

Ve všech příkladech, které WhatsApp ukázal, inicioval a vedl konverzaci podnik, nikoli uživatel, ten byl v postavení příjemce. Společnost však ujistila, že uživatelé budou moci tuto obchodní komunikaci vypnout. „Nechceme zaspamované prostředí,“ říká firma.

Klíčovou změnou pro WhatsApp bude sdílení telefonních čísel s Facebookem, což firmě umožní vyhledávat účty podle stejného čísla. To povede ke snazšímu doporučování kontaktů u obou služeb i lepší cílené reklamě.

Kdo si může přečíst zprávy ve WhatsApp se však nezmění: end-to-end šifrování, zavedené v novějších verzích aplikace, je bezpečné. Zprávu si tak opravdu přečte jen její recipient, potvrzuje společnost.

Co se týče vztahu s regulatorními orgány, Facebook ani WhatsApp nemají snadné východisko. Facebook je na jedné straně často kritizován za přílišné sbírání informací – především o lidech, kteří službu nevyužívají.

V úterý však francouzské a německé úřady prohlásily, že služby jako Telegram a WhatsApp, které nabízejí možnost end-to-end šifrování, naopak sbírají příliš málo informací o svých uživatelích.

Oba státy myslí toto prohlášení vážně: Chtějí po těch firmách, jež poskytují aplikace s možností šifrované konverzace, aby do svých programů zavedly backdoor, který bezpečnostním složkám státu umožní v rámci vyšetřování nahlížet do zpráv uživatelů.

Pokud by firmy povolily, což se zatím nezdá příliš pravděpodobné, šlo by o velmi nebezpečný precedent; ve chvíli, kdy se do programu dostane backdoor, je jen otázka času, než jej bude schopen využít i někdo další.