Hlavní navigace

Wi-Fi Alliance připravuje aplikační platformu pro Wi-Fi Direct

22. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © yobidaba - Fotolia.com
Nová specifikace, kterou chce organizace vydat během příštího roku, má Wi-Fi Direct dostat mimo proprietární implementace.

Hlavní účelem specifikace, jejíž vývoj se nachází teprve v rané fázi, je umožnit vývojářům vytvářet software, který by Wi-Fi Direct využíval k základním operacím, jakými jsou například tisk dokumentů či přenos souborů.

Technologie Wi-Fi Direct byla poprvé představena v roce 2010 a v současné době ji používá více než 1100 certifikovaných produktů. Zařízením s bezdrátovým modulem umožňuje komunikovat přes síť peer-to-peer bez nutnosti propojení přes LAN či nějaký přístupový bod. Seznam certifikovaných produktů zahrnuje notebooky, chytré telefony, televizory, tiskárny a jiná zařízení.

„Zatím však technologie nenabízí dostatek implementací pro její použití mezi zařízeními od různých výrobců,“ řekla Kelly Davis-Felnerová, marketingová ředitelka Wi-Fi Alliance. Členské společnosti podle ní technologii používají pouze pro proprietární řešení, takže není například možné používat telefon od jednoho výrobce k ovládání televize, která nese jinou značku. Výrobci tím v podstatě ignorují samotnou podstatu standardu, jehož účelem je snadné propojení různých zařízení.

Wi-Fi Alliance věří, že certifikační program by mohl podpořit vývoj služeb, o kterých se organizace vždy domnívala, že jsou pro standard Wi-Fi Direct jako stvořené. Mezi takové služby podle Davis-Felnerové patří tisk, sdílení souborů, synchronizace dat a hraní počítačových her.

Jedním z hlavních problémů, který má nová specifikace vyřešit, jsou situace, kdy je uživatel upozorněn na přítomnost blízkého zařízení s Wi-Fi Direct, například tiskárny, avšak jeho vlastní zařízení není schopné navázat komunikaci. V ideálním případě by vše mělo fungovat tak, že se uživateli zobrazení pouze zařízení, ke kterým se bude schopný připojit.

Organizace plánuje uvolnit robustnější aplikační platformu, která vývojářům usnadní navrhování aplikací používajících Wi-Fi Direct. Davis-Felnerová slibuje, že platforma bude zpětně kompatibilní a nevyžádá si žádné úpravy v hardwaru.