Hlavní navigace

Wi-Fi Direct: Nová konkurence pro Bluetooth

16. 10. 2009

Sdílet

Organizace Wi-Fi Alliance představila nový standard s názvem Wi-Fi Direct, jehož úlohou má být vytvořit nový způsob jednoduchého a pohodlného bezdrátového peer-to-peer připojení.

Wi-Fi Direct má být využíváno hlavně pro tisk, sdílení souborů a zobrazování dat. Díky tomuto standardu bude možné vytvořit např. ad hoc sítě bez potřeby použití směrovače a připojení do domácí sítě. Uživatelé budou moci přenášet data z různých zařízení (fotoaparáty, videokamery, mobilní telefony, tiskárny) nebo třeba připojit počítačovou myš, sluchátka či klávesnici bez potřeby speciálních nastavení. Zařízení budou moci vytvořit tzv. one-to-one spojení a nebo bude možné třeba připojit skupinu několika zařízení současně.

Standard Wi-Fi Direct také promění zařízení vybavená touto technologií na přístupové body a automaticky vyhledává kompatibilní zařízení v blízkosti. Rychlost přenosu by pak měla dosahovat třicetinásobku oproti Bluetooth, nicméně Bluetooth naopak bude v rámci konkurence pravděpodobně těžit z nižší spotřeby, která je také u mobilních zařízeních poměrně klíčovou záležitostí.

Wi-Fi Alliance očekává zahájení prodeje produktů s podporou Wi-Fi Direct v polovině příštího roku a rychlou adaptaci nového standardu může posilnit také možnost aktualizace firmware v množství již existujících zařízení na trhu. Podporu Wi-Fi Direct ohlásila už i společnost Intel, která plánuje zahrnout podporu tohoto standardu do svých nových čipsetů pro notebooky začátkem příštího roku spolu s uvedením mobilních procesorů s kódovým označením Arrandale. Ty budou již vyráběné 32nm výrobním procesem a budou v sobě obsahovat i integrované grafické jádro.

Zdroj: IT News.sk