Hlavní navigace

Wi-Fi Direct rychle nastupuje, možná nahradí i Bluetooth

27. 5. 2011

Sdílet

Podle společnosti Broadcom, výrobce čipů pro komunikační zařízení, roste poptávka po standardu Wi-Fi Direct umožňujícím přímé propojení různých zařízení bez potřeby přístupového bodu.

„Ze strany výrobců je nyní o Wi-Fi Direct velký zájem,“ řekl na středeční tiskové konferenci Michael Hurlston, viceprezident Broadcomu. Situace se tak od října loňského roku, kdy Wi-Fi Alliance spustila certifikaci prvních produktů, výrazně zlepšila. Ještě letos v lednu totiž po novém standardu ani pes neštěkl. Na prestižním veletrhu Consumer Electronics Show bylo představeno pouze několik málo projektů používajících Wi-Fi Direct. Nový standard má přitom obrovský potenciál. V některých oblastech by mohl nahradit Bluetooth, kterému je často vytýkáno nedostatečné zabezpečení.

Broadcom věří, že právě mobilní telefony budou pro Wi-Fi Direct jednou z hlavních oblastí využití. „Výrobci v něm vidí způsob, jak zjednodušit přenos obsahu z telefonů do jiných zařízení, mj. televizorů,“ vysvětluje Hurlston. Uživatel by tak například mohl na TV obrazovce přímo promítat fotografie pořízené mobilním telefonem. Jako další trh, kde by mohl Wi-Fi Direct nalézt své uplatnění, Hurlston uvádí tablety.

„Protože je to otevřený průmyslový standard, bude Wi-Fi Direct široce podporovaným základem peer-to-peer sítí s možností implementace dalších protokolů, například DLNA (Digital Living Network Alliance),“ říká Vijay Nagarajan z mobilní a bezdrátové divize Broadcomu. Wi-Fi Direct by v takovém případě zajišťoval propojení dvou zařízení a nastavení komunikace, zatímco DLNA by sloužil k rozpoznání obsahu, který lze mezi nimi přehrát. Na setkání s novináři Nagarajan propojil televizor s tabletem Motorola Xoom. Díky vysoké rychlosti a nízké latenci bych schopen ovládat pomocí tabletu herní aplikaci, kterou sledoval na televizní obrazovce.