Hlavní navigace

Wikipedia zhasla - internet v USA jde do stávky

 Autor:
Anglická mutace Wikipedie a stovky dalších webů v USA protestují jednodenní stávkou proti návrhům kontroverzních zákonů.
Tadeáš Pelech 18. 1. 2012

Sdílet

Stávka byla zahájena o půlnoci východního času a postupně se k ní připojují další servery. Podporuje ji i Google, který v USA zhasl své logo a na domovskou stránku umístil heslo „Řekněte kongresu: Necenzurujte prosím web!“. Cílem stávky je upozornit na návrh zákona o online pirátství (SOPA - Stop Online Piracy Act) a o ochraně duševního vlastnictví (PIPA - Protect IP Act), které by mohly dále omezit svobodu projevu v internetu.

 

Podle prohlášení Wikimedia Foundation se komunita kolem Wikipedie dohodla na celodenním celosvětovém „vypnutí“ anglické verze. Ve zprávě nadepsané „Představte si svět bez svobodných vědomostí“ uvádí: „Více než deset let jsme věnovali miliony hodin sestavování největší encyklopedie v dějinách lidstva. Americký kongres právě teď zvažuje schválení zákona, který by mohl fatálně poškodit svobodný a otevřený internet. Abychom na to upozornili, Wikipedii jsme na 24 hodin zhasli.“

 

V sobotu 14. ledna vydali tři členové administrativy prezidenta Obamy prohlášení, ve kterém s dvojicí problematických zákonů nesouhlasí. Podle nich představuje online pirátství na zahraničních webech vážný problém, který vyžaduje náležité legislativní změny, vláda ale nebude podporovat zákony, které omezují svobodu projevu, zvyšují riziko ohrožení kyberzločinem a brzdí dynamický, novátorský globální internet.

 

Projednávání návrhu zákona SOPA bylo v kongresu prozatím pozastaveno. Republikánský kongresman Lamar Smith, zastánce tohoto zákona a předseda legislativního výboru, ovšem prohlásil, že se chce k projednávání návrhu vrátit v únoru. Během projednávání schvaluje komise dodatky k návrhu a hlasuje o tom, zda bude zákon předložen ke schválení kongresu.

 

Na webu jednoho z prvních a hlavních zastánců svobody projevu v internetu - Electronic Frontier Foundation - se zobrazuje černé pozadí a logo je překryto cenzorskou nálepkou s heslem „Zastavte cenzuru“. Další weby podporují stávku úvodní obrazovkou, po které zobrazí obvyklý obsah. Web věnovaný zpravodajství ze sociálních sítí reddit zhasíná na 12 hodin od 8 hodin ráno východního času. Velké weby jako Facebook nebo Twitter se protestu přímo neúčastní.

 

Na podobnou celostátní stávku u nás si můžou vzpomenout spíš pamětníci. Český internet zhasl 18.11.1998 na protest proti chystanému výraznému zdražení, ke kterému mělo dojít od 1.1.1999. Tehdy monopolní telefonní operátor SPT Telecom se chystal zdražit telefonní poplatky, a tím i cenu za připojení k internetu, o 62,5 %. Součástí akce byly i happeningy před sídlem firmy v Praze a v Brně. Bojkot internetu slavil úspěch, protože operátor zavedl speciální internetový tarif, který zvýhodňoval datová připojení.