Hlavní navigace

Windows 10 do vašeho PC, ať chcete, nebo ne

21. 3. 2016

Sdílet

 Autor: Microsoft
Uživatelský podíl Windows 10 roste. Podle některých ohlasů však za cenu omezování svobody uživatelů.

Microsoftu se kampaň s „vnucováním“ upgradu na Windows 10 vyplácí. Počet uživatelů, kteří už si Desítky nainstalovali, sice roste pomalu, ale konstantně. Ukazují to data z několika různých zdrojů. Stejně tak ale přibývá těch, kteří si stěžují, že nemají možnost nabídku automatického stažení a upgradu na Windows 10 odmítnout, respektive těch, kteří se ocitnou ve smyčce, v níž se jim systém opakovaně nabízí.

A objevili se údajně i tací, kteří zcela ztratili kontrolu nad svým počítačem, dokud nenechali nejnovější operační systém Microsoftu nainstalovat se.

„Včera jsem ještě vypínal počítač s Windows 7, když jsem ho dnes zapnul, už na něm byly Windows 10.“ - podobných zpráv od uživatelů, kteří vnímají strategii Microsoftu jako nepřípustnou, jsou plná diskuzní fóra…

Přestože automatické stažení a uprgrade starého OS se očekával už měsíce (přičemž Microsoft ho odstartoval před půl druhým měsícem), proces se neměl obejít bez schválení uživatelem.

To podle vyjádření Microsoftu – spíš teoreticky než v praxi – platí nadále: „Uživatelé mají nad svými počítači nadále plnou kontrolu,“ uvádí společnost, nicméně dávají o sobě vědět uživatelé, kteří tvrdí, že upgrade neschválili, ten stejně proběhl a oni tak kontrolu a svobodu volby ztratili. Zda jde o záměr Microsoftu, nebo o chybu, k tomu už se společnost nevyjádřila.

Čísla však hovoří poměrně jasně. Podle dat analytické společnosti StatCounter uživatelský podíl Windows 10 od 10. března výrazně narůstal a během čtyř dní poskočil téměř o jeden procentní bod. Podobný nárůst za tak krátkou dobu StatCounter zaznamenal na přelomu roku, kdy byl ale podpořen jednak obdobím volna a také skutečností, že mnoho uživatelů našlo pod vánočním stromkem nový PC a mohlo tak na Windows 10 upgradovat.

special_kyberutoky

Nárůst uživatelské podílu podporují i data z amerického vládního programu Digital Analytics Program, který sleduje návštěvnost více než čtyř tisíc stránek spadajících pod správu vlády. Data z něj jsou srovnatelná s těmi od StatCounter, uživatelský podíl Windows 10 dle nich od 10. března rostl nejvíc od posledního lednového týdne. A například 13. března hned třetina uživatelů Windows, kteří navštívili stránky sledované DAP, už měla na svých zařízeních nainstalované Windows 10. 

Současná strategie upgradů je agresivnější než kdy dřív a Microsoft jde tvrdě za svým cílem dostat Windows 10 na miliardu počítačů do poloviny roku 2018. Možnost bezplatného upgradu pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1 chce nabízet do července. K čemu se uchýlí potom, nepodaří-li se mu stanovené mety dosáhnout, je otázkou. Prodlouží svou stávající nabídku, nebo přistoupí k ještě agresivnější strategii?