Hlavní navigace

Windows 10 na 400 milionech zařízení, osvojování se zpomaluje

28. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Microsoft, IDG
Během včerejšího odpoledne Microsoft potvrdil pomalejší tempo osvojování operačního systému Windows 10 – nyní běží na přibližně 400 milionech strojů.

Poslední aktualizace Windows 10 je z konce června, tedy měsíc předtím, než firma zastavila svůj program pro uživatele a malé podniky, který jim umožňoval zdarma přejít na nový systém z existující verze Windows 7 nebo Windows 8.1. Tehdy Microsoft určil množství aktivních zařízení – takových, na kterých byly Windows 10 spuštěny alespoň jednou měsíčně – na 350 milionů.

Nárůst 50 milionů během 14 týdnů – tedy kolem 17 milionů každé 4 týdny – je nižší, než za stejně období během doby, kdy platila možnost aktualizovat si operační systém zdarma. Tak například 50 milionů nových uživatelů OS Microsoft dosáhl v osmi týdnech mezi 5. květnem a 29. červnem, tedy 25 milionů každé 4 týdny.

I jiná měření souhlasí se statistikou, zveřejněnou Microsoftem: Růst uživatelů Windows 10 se v posledním měsíci výrazně zpomalil.

Cloud22

Tvrzení Microsoftu souhlasí i s posledním výpočtem Computerworldu, založeném na měření podílu uživatelů Windows 10 od firmy Net Applications a často citovaném výroku Microsoftu o 1,5 miliardách počítačů se systémem Windows. Na konci minulého měsíce byl odhad Computerworldu takový, že Windows 10 poběží na 380 milionech strojů.

Microsoft slíbil, že bude pokračovat v aktualizování počtu zařízení, která na operační systém přešla. Z původně stanoveného čísla 1 miliardy Windows 10 do roku 2018 však mezitím ustoupil. Takový plán byl nerealistický, prohlásila společnost poté, co se Windows neprosadily na mobilních zařízeních.