Hlavní navigace

Windows 10 se automaticky zbaví chybných aktualizací

22. 3. 2019

Sdílet

 Autor: Microsoft
Součástí blížícího se upgradu Windows 10 bude diagnostický nástroj schopný automaticky odstranit chybné aktualizace.

Součástí chystané verze Windows 10 bude autodiagnostika procesů při spuštění a v případě jejich chybovosti automatická odinstalace posledních aktualizací. Microsoft to nenápadně oznámil v jedné z čerstvých dokumentací k systému.

„Pokud Windows rozezná, že systém nedokáže úspěšně naběhnout, pokusí se o diagnostiku chyb, zda jde o důsledek problémů s diskem, poškozenými soubory nebo například neplatnými registry. Pokud v těchto krocích nebude úspěšný a systém stále nebude schopen správně naběhnout, pokusí se Windows určit, zda problémy nastaly po aktualizaci ovladačů či systémových funkcí. Pokud ano, může tyto aktualizace automaticky odinstalovat, aby byl systém opět funkční a stabilní. Odinstalace je však až nejzazším řešením,“ uvádí Microsoft. Novinka bude zahrnuta v očekávaném upgradu 1903 (dle všeho pojmenovaném Windows 10 April 2019 Update), který se má objevit během následujících čtyř týdnů.

Jestli vám však jako úplná novinka nepřipadá, tušíte správně. Systém je v současnosti schopen se do dřívější funkční verze vrátit poté, selže-li aktualizace ve svém průběhu, což v určité míře zvládá už od verze Windows Vista. Susan Bradleyová z webu PatchMangement.org však podotýká, že nová funkce přináší jednu zásadní změnu:

„Pokud dnes Windows aktualizaci nedokončí, pokusí se o ni znovu... a zase... a další den opět.“

Jako doklad na zmíněném webu přikládá screenshot historie těchto pokusů z notebooku, který se zaseknul v nekonečném cyklu neúspěšných aktualizací. Právě k tomuto zacyklení by díky představené novince už nemělo docházet.

Cloud22

„Jestliže odinstalace problémových součástí umožní bezpečné naběhnutí systému, Windows zabrání opakovaným pokusům o jejich automatickou instalaci po dobu následujících třiceti dní,“ píše se v dokumentu.

Uvedená doba má Microsoftu a jeho partnerům poskytnou dostatek času na to, aby problém vyřešili. „Pokud budou tyto aktualizace i po třiceti dnech stále platné, Windows se je až po uplynutí této doby pokusí opět nainstalovat.“