Hlavní navigace

Windows 10 stanovily nový rekord, Microsoft kráčí vstříc miliardě uživatelů

2. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Microsoft
Windows 10 v srpnu stanovily mezi operačními systémy nový rekord. V měsíčním procentuálním nárůstu podílu na trhu. Zatímco začátkem měsíce podle společnosti Net Applications mělo Microsoft Windows 10 nainstalováno 0,4 % uživatelů, na jeho konci už to bylo 5,2 %.

Srpen byl přitom prvním celým měsícem, kdy byly Desítky k dispozici k bezplatnému stažení a upgradu pro uživatele Windows 7, respektive Windows 8.1.

Společnost Net Applications sleduje uživatelský podíl operačních systémů prostřednictvím unikátních návštěvníků uplynulých jedenáct let. Dosavadní rekord z pohledu měsíčního procentuálního nárůstu držely Windows 7, když během října 2011 jejich podíl poskočil o 2,6 procentního bodu.

Současný skok Windows 10 je oproti tomu tedy skoro dvojnásobný. Přičemž zatímco celkový tržní podíl Windows 10 byl na konci srpna 5,2 %, výhradně mezi uživateli operačního systému Windows byl jeho podíl 5,7 % (ne všechny počítače samozřejmě používají systém Windows).

Zde se zároveň nabízí zajímavé srovnání s konkurencí – tehdy aktuální verze Mavericku od Applu v listopadu 2013 mezi jeho uživateli poskočila o 21,1 %, což je nárůst, v jehož stínu aktuální úspěch Microsoftu poněkud bledne. A nepoměr ukazuje, jak náročný úkol před Microsoftem je, jestliže chce do dvou až tří let Windows 10 dostat mezi miliardu uživatelů, jak už v květnu stanovil šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson.

Zatímco Apple totiž své uživatele dokáže o vhodnosti upgradu operačního systému přesvědčovat poměrně snadno, Microsoft se s přihlédnutím k heterogenitě svých uživatelů i jejich zařízení, potýká s výzvou mnohem větší.

Ačkoliv jako jakoukoliv jinou statistiku, i tuto je třeba brát s rezervou. Společností Net Applications zjištěných 5,7 % mezi uživateli Windows by v přepočtu znamenalo, že Windows 10 běží na 86 milionech počítačů, vedle toho samotný Microsoft koncem minulého týdne oznámil, že Desítky běží „jen“ na 75 milionech počítačů.

Cloud22

Na druhou stranu, aktuální čísla ukazují i to, že na Windows 10 denně aktualizuje v průměru 1,8 milionů uživatelů. A i když se to nezdá jako pravděpodobné, pokud by si toto tempo udržel, na vytouženou hranici miliardy uživatelů by se Microsoft mohl dostat už koncem ledna 2017. Je to sice jen hypotéza, ale ne zcela nemožná.

„Budeme-li předpokládat, že naprostá většina nových osobních počítačů se bude prodávat s Windows 10, je miliarda naprosto reálný odhad,“ říká Michael Silver ze společnosti Gartner, zabývající se výzkumem informačních technologií. Kolega analytik Jan Dawson však dodává: „Je třeba počítat s tím, že ta miliarda bude složená z uživatelů nejen počítačů, ale i tabletů a chytrých telefonů