Hlavní navigace

Windows 7: Díky stabilizačnímu updatu jsou prý PC nestabilní

Někteří uživatelé si stěžují na lednovou aktualizaci pro operační systém Windows 7. Způsobuje podle nich zamrzávání počítače. Microsoft přitom update označuje za stabilizační a spolehlivý.
Filip Brůcha 10. 2. 2010

Sdílet

Jako první si problému všiml magazín Ars Technica, který své čtenáře informoval o krátkém vláknu v oficiální diskuzi systému Windows 7 na oficiálních stránkách Microsoftu.

Microsoft s touto spornou aktualizací přišel před dvěma týdny, přesněji 25. ledna. Update je určen pro 32 i 64bitovou verzi Windows 7 a také pro Windows Server 2008 R2. Stížnosti uživatelů sice považuje za neopodstatněné, nicméně problémem se prý hodlá zabývat.

„Jakmile jsem si nainstalovat tuto aktualizaci, systém se zasekl/zamrzl na bootovací obrazovce“ píše ve svém příspěvku uživatel pod přezdívkou Kamonk2. Za pravdu mu později dal i uživatel MacPCGraphics, podle kterého počítač pracoval správně, až dokud si nestáhnul novou aktualizaci. I jemu se poté počítač zasekl.

Jiný uživatel nabízí podrobnější popis svého problému. „Služba Windows Update nainstalovala aktualizaci KB977074, ovšem poté se počítač restartoval a zamrzl. Abych byl víc konkrétní, počítač se zapnul a začal se načítat systém Windows 7. Poté se zobrazila zpráva „Windows instaluje aktualizaci, nevypínejte svůj počítač… 0 %“ napsal dunghoaxinh. „Stav instalace stále zůstával na 0 % a nezdálo se, že by se to mohlo změnit. Jedinou možností tak bylo restartovat počítač a obnovit stav systému před aktualizací.“

Většina uživatelů v diskuzi se shoduje v tom, že se jim podařilo znovu získat kontrolu nad svým počítačem právě odinstalováním stabilizačního updatu z 25. ledna. „Odstranil jsem KB977074 a mé problémy zmizely“ píše například bob_az.

Microsoft však uživatelům doporučuje postupovat jiným způsobem. „Lidé, kterým po instalaci naší aktualizace nefunguje správně počítač, by si měli počkat na vydání dalšího stabilizačního updatu“ napsal do fóra jeden z pracovníků Microsoftu. „Vzhledem k tomu, že existují tisíce různých konfigurací hardwaru a softwaru, je pro Microsoft těžké zajistit fungování updatu na všech různých konfiguracích.“ Později však Microsoft celý problém bagatelizoval a uvedl, že neexistuje žádný důkaz o špatném vlivu aktualizace z 25. ledna a proto případu nepřikládá větší důležitost.