Hlavní navigace

Windows 7 již ovládly pětinu světa

5. 1. 2011

Sdílet

Poslední operační systém od Microsoftu již překonal 20% hranici. Prohlížeč IE naopak zaznamenal největší pokles za poslední dva roky.

Podle nejnovějších dat společnosti Net Applications se operačnímu systému Windows 7 v minulém měsíci podařilo pokořit 20% hranici, když svou prosincovou bilanci zakončil na 20,9 % díky růstu o 1,2 procentního bodu. Windows 7 se tak za 14 měsíců podařilo něco, o čem často kritizovaný OS Windows Vista stále může jen snít. Systém, jehož vrcholem bylo 18,8 % z října loňského roku, nyní disponuje 12,1% podílem, což je naopak nejméně od července 2008.

V celkovém pohledu zakončily systémy Windows rok 2010 s 90,3 procenty, tedy meziročním poklesem o dva body. Významnou ztrátu Windows zaznamenaly na trhu s mobilními přístroji, kde si kromě iOS os Applu dobře vedl i Google Android. Nejbližším konkurentem systémů Windows je pak Mac OS X s 5 %.

Na pozici nejpoužívanějšího operačního systému i nadále setrvávají Windows XP, která během prosince zaznamenala pokles o 1,2 procentního bodu a do nového roku vstoupila s 56,7% podílem na trhu. Ztráty Windows XP narůstají každým měsícem. V posledním čtvrtletí roku 2010 tento systém ztratil 3,3 procentního bodu, zatímco ještě ve druhém čtvrtletí to byly jen 2 body. Windows XP doplácejí zejména na to, že firmy konečně začaly ve velkém přecházet na novější Windows 7.

Nepříliš dobře si v minulém měsíc vedl internetový prohlížeč Internet Explorer. Ten v prosinci přišel v globálním měřítku o 1,4 procentního bodu, což je nejvíce za poslední dva roky. Stalo se tak ku prospěchu prohlížeče Chrome od Googlu, který v minulém měsíci překonal 10% hranici. Celkový podíl IE tak nyní činí 57,1 %, což je meziroční pokles o 5,6 bodů. Na třetí pozici již tradičně skončil Apple, jehož Safari dnes používá 5,9 % všech uživatelů, tedy jen o něco více než jeho operační systém. O podílech prohlížečů na půdě Evropy si můžete přečíst v článku Firefox se v Evropě stal nejpoužívanějším prohlížečem.

Byl pro vás článek přínosný?