Hlavní navigace

Windows 7: Kdy se dočkáme zdrojového kódu instalačního nástroje?

27. 11. 2009

Sdílet

Microsoft pozdržuje opětovné vydání instalačního nástroje pro Windows 7, kvůli kterému byl již dříve obviňován z nedodržování licenčních podmínek.

Microsoft původně Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) vydal již v říjnu, kdy nástroj nabízel uživatelům jako možnost, jak přenést stáhnuté obrazy OS Windows 7 na USB či je vypálit na DVD. Před dvěma týdny ho však ze svých stránek stáhnul. Ukázalo se totiž, že pro potřeby WUDT využil GPLv2-licencovaný kód open source produktu Imagemaster.

„Společnost nyní s vydáním WUDT počítá v horizontu několika příštích týdnů“ řekl Peter Galli, manažer Microsoft Open Source Community.

Podle Rafaela Rivery, který s obviněním přišel na svém blogu Within Windows, byl problém především v tom, že Microsoft nezveřejnil zdrojový kód nástroje pro jeho modifikaci tak, jak mu to ukládá licence GNU (General Public License).

Přestože se Microsoft k využití kódu později přiznal, hlavní vinu podle něj nesou především vývojáři třetích stran, kteří pro něj nástroj WUDT vytvořili. Peter Galli však uznal, že společnost si měla konečný produkt lépe prověřit. Tehdy také slíbil, že ke zveřejnění zdrojového kódu a spustitelných souborů WDUT by mělo dojít právě koncem minulého týdne v souladu s podmínkami licence GPLv2.

Tento slib se však Microsoftu nakonec splnit nepodařilo, když minulý pátek oznámil, že i přes vyvinuté úsilí se kód uvolnit v proklamovaný termín (20. listopadu) nepodaří. Prý z důvodu potřeby testování a lokalizace. „Naším cílem je nyní uvolnit nástroj ve všech jazycích v příštích několika týdnech“ řekl Galli.