Hlavní navigace

Windows 7: Microsoft zakročí proti aktivačním crackům

Pomocí chystané aktualizace se Microsoft hodlá bránit proti nelegálním kopiím jeho nejnovějšího operačního systému Windows 7.
Filip Brůcha 13. 2. 2010

Sdílet

Nový antipirátský software Windows Activation Technologies (WAT), dříve známý také pod názvem Windows Genuine Advantage (WGA), by se na oficiálním Download Centru měl objevit již 17. února. Později pak bude nabízen jako dobrovolná aktualizace prostřednictvím služby Windows Update, kde bude označen jako velmi důležitý.

„Aktualizace bude určena pro edice Home Premium, Professional, Ultimate a Enterprise“ upřesňuje Joe Williams, generální manažer antipirátského týmu Microsoftu. „Rád bych zdůraznil, že aktualizace je dobrovolná, což znamená, že si můžete vybrat, jestli ji nainstalujete či ne.“

Microsoft tak na své uživatele hodlá aplikovat jiný postup než v roce 2006, kdy své zákazníky v podstatě donutil ke stáhnutí updatu WGA tím, že jej označil jako vysoce prioritní bezpečnostní aktualizaci. Několik spotřebitelů posléze podalo na Microsoft žalobu u amerického soudu, avšak zrovna v tomto týdnu došlo k jejímu konečnému zamítnutí. Microsoft se nicméně poučil a nyní tak svůj nový antipirátský software prosazuje s menší agresivitou.

Nástroj WAT podle Williamse dokáže rozeznat více než 70 děr v operačním systému, pomocí kterých bylo možné provést aktivaci Windows 7 přes internet, aniž by se přišlo na to, že jde o nelegální kopii. Pokud si aktualizaci stáhne uživatel používající pirátskou kopii, plocha systému se změní na černou a v pravidelném časovém intervalu bude docházet k zobrazování upozornění na možnou nelegální kopii Windows 7. „Počítače běžící na originálních Windows 7 bez falešného aktivačního klíče žádnou změnu nezaznamenají“ slibuje Williams.

Společnost svou svojí antipirátskou technologii pravidelně aktualizuje, aby dokázala odhalit i ty nejnovější aktivační cracky, nicméně připravovaná verze WAT se od těch předchozích liší právě nezvykle velkým počtem falešných aktivačních klíčů. Hodně cracků se do oběhu dostalo i jen několik dní po oficiálním uvedení Windows 7 na trh.