Hlavní navigace

Windows 7: Nároky systému na operační paměť jsou enormní

Na počítačích s operačním systémem Windows 7 prý dochází k maximálnímu využití dostupné paměti, následkem čehož se vytváří výkonnostní překážky.
Filip Brůcha 19. 2. 2010

Sdílet

„Nové údaje odhalily znepokojující trend“ říká Craig Barth, technologický ředitel společnosti Devil Mountain Software, která pro potřeby svých průzkumů používá vzorek 23 tisíc počítačů zapojených do komunitní sítě Exo.performance.network (XPnet). Téměř 86 % ze všech monitorovaných přístrojů běžících se systémem Windows 7 pravidelně spotřebovává 90 % až 95 % dostupné paměti. Pro vykonání mnoha operací je tak ve velké míře využívána tzv. virtuální paměť.

„Hodnota naměřená u Windows 7 je dvakrát vyšší než u spotřeby paměti počítačů s  Windows XP“ upozorňuje Barth. Podle posledních údajů je v OS XP plně využívána paměť asi v 40 % všech případů.

Nedostatek paměti v počítačích běžících se systémem Windows 7 je podle Bartha pozoruhodnější o to více, že velikost paměti těchto monitorovaných přístrojů je v průměru 3,3 GB. U počítačů s Windows XP je tato hodnota o poznání menší, a sice 1,7 GB. (U operačního systému Windows Vista je pak průměrná hodnota 2,7 GB.) „Počítače s Windows 7 mají k dispozici dvakrát tak větší paměť, nicméně jak se ukázalo, jde o mnohem náročnější systém než je Windows XP“ říká Barth.

Barth uznává, že z dat XPnetu není možné přesně určit, zda za zvýšenou spotřebou paměti stojí samotný operační systém či to má na svědomí zvýšení počet aplikací, nicméně v Devil Mountain prý již pracují na zjištění tohoto dominantního faktoru.

Dalším údajem, který Devil Mountain shromažďuje prostřednictvím své nové metriky nazvané „Windows Composite Performance Index“ (WCPI), je stanovení maximálního vytížení procesoru a I/O výkonu. Obě z těchto měření opět dopadla lépe pro Windows XP. U I/O výkonu je rozdíl zase dvojnásobný, nicméně u vytížení CPU už jsou na tom oba systémy velmi podobně. Asi u 44 % počítačů s Windows 7 dochází k pomalejšímu zpracovávání úkolů. U XP je to 36 %.

Uživatelé, kteří chtějí porovnat svůj počítač se současnými údaji WCPI, se musí registrovat do sítě XPnet a posléze si nainstalovat software DMS Clarity Tracker Agent, který je volně k dispozici na oficiálních stránkách  Devil Mountain.