Hlavní navigace

Windows 7 používá více než polovina počítačů

3. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Počítačové tržby ženou kupředu komerční uživatelé namísto běžných spotřebitelů.

S tím, jak se počet uživatelů Windows XP snižuje, čím dál více lidí přechází na Windows 7 namísto novějších Windows 8. A to podle analytiků potvrzuje nový trend: počítačové tržby nyní ženou dopředu komerční uživatelé namísto běžných spotřebitelů.

Podle statistik analytické společnosti Net Applications Windows XP vykázaly minulý měsíc propad o jedno procento a na konci května tak ovládaly 25,3 % trhu s desktopy a notebooky. Květen byl třetí měsíc v řadě, kdy podíl XP na trhu klesl minimálně o jedno procento. Nejvíce uživatelů z XP v květnu přešlo na Windows 7, které si polepšily o 0,8 % a nyní tak ovládají 50,1 % trhu. Je to tak vůbec poprvé, co tento pět let starý operační systém překročil padesátiprocentní hranici.

Počet uživatelů Windows 8 vzrostl o čtyři desetiny procenta a ovládají nyní 12,6 % trhu. Květen byl také vůbec prvním měsícem, kdy počet uživatelů Windows 8.1 převýšil počet uživatelů Windows 8. Nárůst Windows 7 byl experty předpovídán již dříve a je spojen s přechodem firem z Windows XP. Podle analytické společnosti IDC byl v tomto roce zaznamenán dvouciferný nárůst počtu koupených počítačů firmami a přibližně podobný propad u počítačů prodaných spotřebitelům.

Statistiky Net Applications tento trend potvrzují. Windows 7 – standardizovaný korporátní operační systém nyní, když podpora Windows XP již byla ukončena – rostou dvojnásobně rychleji, než Windows 8/8.1 kvůli pokračujícímu propadu tržeb u koncových zákazníků. Většina osobních počítačů pro běžné spotřebitele nyní používá Windows 8.1.

Jelikož v posledních třech měsících Windows 7 zaznamenaly větší nárůst počtu uživatelů, než Windows 8, někteří experti Windows 8 začínají přirovnávat k Windows Vista, OS z roku 2007, který se mezi uživateli nikdy neuchytil. Pokud se prodeje počítačů koncovým zákazníkům do konce tohoto roku rapidně nezačnou zvyšovat nebo firmy nezačnou na Windows 8 přecházet, v což prakticky nikdo nevěří, budou Windows 7 i nadále přebírat uživatele Windows XP.

Dominance Windows 7 bude pravděpodobně znamenat to, že za pět let se stane to samé, co při ukončení podpory Windows XP. Microsoft oznámil, že podporu Windows 7 ukončí v polovině ledna 2020. Vezmeme-li v úvahu, že společnost chce představovat nový operační systém každé tři roky, bude mít ještě dvě příležitosti na vytvoření plnohodnotné náhrady Windows 7.

Net Applications počítá uživatelskou základnu operačních systémů – odhad podílu počítačů na světě, které používají konkrétní operační systém – díky jedinečným návštěvníkům, kteří každý měsíc přicházejí na webové stránky jejich klientů.