Hlavní navigace

Windows 7: Přijdou již příští rok?

V uplynulých dnech Microsoft vydal dva signály, které by mohly znamenat, že nový operační systém Windows 7 by mohl přijít již v roce 2009, tedy o rok dříve, než se původně očekávalo. Co konkrétně k těmto domněnkám vede a co nové Windows 7 nabídnou?
Martin Noska 7. 4. 2008

Sdílet


V uplynulých dnech Microsoft vydal dva signály, které by mohly znamenat, že nový operační systém Windows 7 by mohl přijít již v roce 2009, tedy o rok dříve, než se původně očekávalo. Co konkrétně k těmto domněnkám vede?

Kolegové z amerického Computerworldu jsou přesvědčeni, že Microsoft může také usilovat o to, aby se jeho operační systém prodával znovu i ve velkých podnicích a firmách, neboť tento segment zatím nejméně ochotně přechází na Windows Vista a 100 milionů dosud prodaných kopií Visty skončilo hlavně u běžných uživatelů a v malých firmách, které si pořizovaly nové počítače i s operačním systémem.

Podle oficiálního vyjádření by se měly Windows 7 objevit za tři roky po vydání Visty, která byla sice uvolněna do výroby v listopadu 2006, ale k dispozici byla až do ledna 2007. A navíc podle toho, že Vista dorazila více než pět let po vydání Windows XP, řada lidí usuzovala, že Windows 7 se objeví nejdříve v roce 2010. Redaktoři amerického Computerworldu jsou však jiného názoru.

Na News.com se totiž 4. dubna objevil článek, v němž Bill Gates naznačuje, že již v příštím roce by mohla být nová verze operačního systému k dispozici.

Také během ohlášení prodloužení prodeje Windows XP pro levné netbooky Microsoft potvrdil, že bude tento systém nabízet tento systém do 30. června nebo jeden rok po vydání Windows 7 – záleží na tom, co přijde dříve. Z toho američtí kolegové usuzují, že by Windows 7 mohly přijít již kolem poloviny roku 2009.

Mluvčí Microsoftu na otázku po uvedení Windows 7 odpověděla, že oficiálně platí termín tři roky po vypuštění Visty, ovšem společnost bude vydávat testovací verze pro získání zpětné vazby od uživatelů, jako tomu bylo například se Service Packem 1 pro Vistu nebo Service Packem 3 pro Windows XP. Bill Gates pak mimo jiné prohlašuje, že je nadšený z toho, co Windows 7 nabídnou, i když žádné detaily neuvádí.

Co to může znamenat? Microsoft v reakci na kritiku, že poslední verze jeho operačního systému je zbytečně velká, vyvíjí „zeštíhlené“ jádro, označované jako MinWin, které čítá jen 100 souborů a má pouhých 25 MB, což je v porovnání s 5000 soubory Visty a délkou 4 GB neuvěřitelný rozdíl. Nicméně ve 100 souborech MinWin nebude pravděpodobně zatím zahrnut žádný grafický subsystém.
Nenechte si ujít:
Vista má stále stejného rivala – Windows XP

Bill Gates říká: cenzura internetu nebude fungovat

Windows XP ještě nejsou na odpis

Windows XP: Jsou odsouzeny k definitivnímu odchodu?

Vize budoucnosti Billa Gatese: interaktivní zábava, počítače místo učebnic

Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

Microsoft výrazně snižuje ceny Windows Vista

Další verze SP3 pro Windows XP byla vypuštěna!

Microsoft také potvrdil, že nový operační systém bude ve verzi pro domácí uživatele i firmy a také ve 32bitové i 64bitové verzi.


Screenshot z první verze Windows 7 Ultimate.