Hlavní navigace

Windows 7 přijdou v šesti edicích

5. 2. 2009

Sdílet

Společnost Microsoft konečně oficiálně potvrdila, v jakých edicích bude k dispozici chystaný operační systém Windows 7.

Ještě minulý týden se spekulovalo o tom, že by možná mohlo přijít až deset edic a že je možné, že Windows 7 budou vydány i ve speciální odlehčené verzi pro netbooky. Nyní Microsoft definitivně informoval, že základních edic bude šest (a pokud k nim připočteme i 64bitové, pak se dostaneme na číslo 11).

Zatímco u Windows XP stačily jen dvě edice – Home a Professional, u Windows 7 chce Microsoft co nejdetailněji pokrýt nejrůznější typy zákazníků a každá z edic tak bude zaměřena na jiné použití. Pro srovnání, například společnost Apple vydává vždy jen jedinou edici svého Mac OS X, která má pokrýt potřeby všech zákazníků.

Za dvě základní edice však bude možné stále považovat Windows 7 Home Premium a Windows 7 Professional, což bude edice, která by měla odpovídat současnému označení Business.

Jednotlivé edice se budou lišit kromě funkcí samozřejmě i cenou a uživatel Matt Rosoff, analytik společnosti Directions on Microsoft k tomu říká, že ve verzích pro domácí uživatele je celkem jasno, ale firemní edice mohou přinášet trochu zmatek.

Konkrétně tedy bylo ohlášeno uvedení Windows 7 v následujících edicích:

Starter Edition – ta je určena hlavně pro zákazníky v rozvojových zemích a nejslabší PC
Home Basic – odlehčená verze pro domácí použití, které však chybí některé z funkcí a rozhraní Aero
Home Premium – tzv. plná domácí distribuce
Professional – edice primárně určená pro firmy v sektoru SMB a IT profesionály
Enterprise – edice pro využití ve velkých podnicích
Ultimate – komplexní verze s řadou doplňků určená hlavně pro počítačové nadšence a nejnáročnější úživatele

Microsoft také informoval o tom, že na netboocích poběží všechny zmíněné verze, i když verze Starter Edition pro ně bude k dispozici nejen v rozvojových zemích, ale po celém světě. Mike Ybarra, generální manažer pro Windows, však předpokládá, že výrobci budou s netbooky spíše nabízet Windows Home Premium. Cena této edice je oproti Starteru sice o 50 dolarů vyšší, ale omezení nejjednodušší verze například v možnosti mít spuštěny jen tři aplikace současně jsou opravdu značně limitující. S tím souhlasí i Rosoff, který potvrzuje, že většina uživatelů si tuto cenu ráda připlatí. Další specifikace cen Ybarra odmítl prozradit, ale lze očekávat, že budou podobné jako u Visty.

Kromě Starteru pak budou všechny edice k dispozici ve 32bitové i 64bitové verzi a uživatelé také budou mít údajně mnohem snazší možnost upradovat na vyšší edici, než tomu bylo v případě Visty. I s nižšími edicemi se totiž uživatelům na disk nainstalují automaticky i soubory od edic vyšších a bude stačit jen po zaplacení odemknout novou funkcionalitu, nic nebude nutné instalovat (ovšem u malých SSD disků v netboocích uživatelé pravděpodobně nebudou příliš šťastni, že jim velkou část jejich kapacity zabírají soubory edic, které možná nikdy nevyužijí – poznámka redakce).

Možnost upgrade bude existovat o pro početnou skupinu uživatelů Windows XP, kteří budou moci nový systém získat levněji a Microsoft pravděpodobně počítá, že řada z těch, kteří se vyhýbali Vistě se nechá na nové systém zlákat.

Al Gillen, vicepresident výzkumného oddělení systémového softwaru v IDC, k tomu však dodává, že ačkoliv se Microsoft bude snažit přesvědčit zákazníky používající XP, aby přešli na Windows 7, je jisté, že se bude jednat o OS vycházející z jádra použitého již ve Vistě a bude proto postižen stejnými problémy s hardwarovou a softwarovou kompatibilitou. Pokud tedy uživatelé nepoužívají Vistu právě z důvodu nekompatibility, Windows 7 je rozhodně nespasí, neboť jsou vyvíjeny s ohledem na kompatibilitu s Windows Vista, ne s Windows XP, dodává Gillen.