Hlavní navigace

Windows 7: S kompatibilitou zatím nejsou problémy

10. 12. 2009

Sdílet

Podle dostupných informací si nový operační systém Microsoftu vede velmi dobře v oblastech, kde Vista selhala. Mimo jiné mezi ně patří kompatibilita se stávajícími aplikacemi.

Sám Microsoft při vývoji Windows 7 kladl důraz na zajištění co vyšší kompatibility s existujícími aplikacemi, než tomu bylo u Visty a jak se zdá, tato strategie slaví úspěch, neboť žádné větší problémy nebyly zjištěny. Microsoft uvolnil seznam 13 000 aplikací s komentářem, které jsou kompatibilní s Windows 7 či nikoliv (ke stažení je k dispozici zde) a podle něj je se „sedmičkami“ kompatibilních 82 % těchto aplikací, přičemž již 23 % bylo přímo certifikováno v rámci programu Windows 7 Logo a tuto certifikaci obdržela i některá hardwarová zařízení. Pro srovnání u Visty se v únoru 2007 jednalo o pouhých 700 aplikací. Celkově ovšem Microsoft odhaduje, že pod Windows 7 by mělo fungovat asi 800 000 všech možných dosavadních aplikací.

Právě otázka kompatibility je jednou z hlavních, které firmy na nový systém mají a analytici ji považují za příčinu toho, proč Vista měla tak malý úspěch, i když se častěji mluví o hardwarových nárocích. Problém kompatibility s Vistou byl způsoben zásahy Microsoftu v kernelu operačního systému, které měly zvýšit jeho bezpečnost (mezi ně patří např. Přidání komponenty UAC pro řízení uživatelských účtů), s nimiž si však řada aplikací pro Windows XP nerozuměla. Pro Windows 7 hovoří to, že za dobu existence Visty na trhu většina softwarových výrobců přizpůsobila svoje produkty a i když „sedmičky“ využívají obdobnou technologii jako Vista, většina dříve nekompatibilních aplikací byla ve svých novějších verzích upravena tak, aby fungovala bez problémů.

Současnou výzvou pro vývojáře je tak místo zajišťování kompatibility spíše využití rozhraní Ribbon a dále podpora 64bitových operačních systémů, které se už dostávají na mainstreamové počítače.

Byl pro vás článek přínosný?