Hlavní navigace

Windows 7 se adoptují dvakrát rychleji než Vista

Po pěti měsících od svého uvedení na trh disponuje nejnovější operační systém od Microsoftu dvakrát větším podílem než jaký za stejnou dobu získal starší OS Windows Vista. Nyní běží již na každém jedenáctém počítači.
Filip Brůcha 25. 2. 2010

Sdílet

Podle poslední statistiky web-metrické společnosti Net Applications disponuje operační systém Windows 7, uvedený na trh 22. října loňského roku, již 9% tržním podílem. Pro srovnání, starší Vista se za stejnou dobu od svého uvedení v lednu 2007 mohla pochlubit pouze 4,5% ziskem.

Ke konci ledna představovaly sedmičky 7,5 % všech operačních systémů na počítačích s připojením k internetu, zatímco u Visty to za stejné období bylo dvakrát méně, tedy 3,75 %. V tomto trendu tak Windows 7 podle nejnovějších údajů pokračují i nadále. Za příznivých podmínek by se dokonce již v průběhu června mohly dostat na pozici druhého nejpoužívanějšího operačního systému.

"Tempo růstu se u Windows 7 jeví být jako silné a konzistentní, bez viditelného poklesu" říká Vince Vizzaccaro, výkonný viceprezident Net Applications. Upozorňuje přitom na skutečnost, že existuje rozdíl mezi podílem ve všední dny a o víkendu. Nejvyšším podílem disponují Windows 7 právě o víkendu, což prý značí, že je systém využíván především pro osobní potřebu, tedy podle očekávání. Víkendový podíl však podle Vizzaccara stoupá i díky tomu, že se v tomto období významně zvyšuje počet počítačů připojených k internetu. Tak či tak, opět se ukázalo, že podniky ve využívání nových verzí systému Windows stále zaostávají.

V celkovém měřítku disponují operační systémy od Microsoftu 92% podílem. Z nich si svou dominantní pozici drží Windows XP s 66,3%. Vista disponuje 17,4 %. Systémy Windows pak s 5,1 % doplňuje Apple Mac OS X.