Hlavní navigace

Windows 7 Starter obsahují skrytý režim pro bezdrátové sítě

Windows 7 v edici Starter podle všeho obsahují režim ad hoc pro bezdrátové sítě. Informoval o tom jeden ze známých blogerů zabývajících se Windows. Marketingové materiály Microsoftu však tvrdí opak, kde je pravda?
Jáchym Krasek 5. 12. 2009

Sdílet

Microsoft skrýval jeden z bezdrátových režimů ve Windows 7 Starter edition, která je dodávána do netbooků jako levnější náhrada za plnohodnotný operační systém. V marketingových materiálech Microsoftu je uvedeno, že bezdrátový režim ad hoc  v této edici chybí, pravda je však taková, že tento režim se v této edici nachází a je funkční.

Režim Ad hoc díky kterému může například několik počítačů s Windows sdílet jedno internetové připojení, je jednou z několika síťových funkcí, o kterých Microsoft tvrdil, že se v edici Starter nebudou nacházet. Funkce ad hoc, sdílení internetového připojení a přemostění sítě, jsou prý obsaženy v dražších a vybavenějších verzích Windows jako Home Premium a Profesional.

Nicméně podle Rafaela Riviery je režim ad hoc v základní edici Windows 7 obsažen, jen je skrytý. „Ve Windows 7 Statrer jednoduše chybí tlačítko pro nastavení režimu ad hoc,“ napsal Riviera na svém blogu. „Máte právo využít možnost módu ad hoc, pouze nemáte možnost využít tlačítko pro jednodušší nastavení (jako je například ve verzi Home Premium)“ dodal. Riviera pak na svém blogu také popsal, jak tuto věc jednoduše obejít. „Pro přístup k průvodci, kam tlačítko normálně směřuje, stačí otevřít Start menu a dát vyhledat ‘ad hoc‘.“

Tímto primitivním způsobem se jednoduše dostanete k průvodci sítí ad hoc a už vám nic nebrání sdílet připojení i s ostatními. Riviera pak očekává, že Microsoft tyto zadní vrátka odstraní v budoucích updatech či service packu. Uživatelé tak budou opět o tuto funkci ochuzeni. Celkově to však není poprvé, co byla odhalena skrytá síťová vlastnost Windows 7. V říjnu tohoto roku vývojář z Philadelphie našel nedokončenou funkci, která dělá z každého přenosného počítače bezdrátový přístupový bod (AP) pro ostatní.  Funkce „Virtuální Wi-Fi“ je podobná ad hoc režimu, jen o něco flexibilnější.