Hlavní navigace

Windows 7: Virtuální XP jsou nyní díky snížení nároků na hardware dostupnější

22. 3. 2010

Sdílet

Microsoft odstranil jednu z překážek, která mnoha zájemcům znemožňovala používat nástroj XP Mode ve Windows 7.

Převážná většina uživatelů při své práci stále ještě spoléhá na více než 8 let starý operační systém Windows XP. Tohoto faktu si je Microsoft dobře vědom a proto se je snaží nalákat na přechod na novější Windows 7 tím, že jim poskytne nástroje potřebné k zachování zpětné kompatibility. Firmám spoléhajícím se na starší hardware a software, který by pod Windows 7 už nepracoval správně, jej tak mohou i nadále používat ve virtualizovaném prostředí Windows XP SP3.

Nástroje pro virtualizaci však nebyly dostupné pro každého. Velkou překážku představoval fakt, že hardware daného počítače musel podporovat tzv. hardware asistovanou virtualizaci. Tento požadavek u mnoha zájemců vedl ke zmatku a dlouho na sebe nenechala čekat ani vlna negativních reakcí frustrovaných uživatelů. Požadavek měl tak nakonec přesně opačný efekt než Microsoft očekával.

Společnost se na nastalou situaci rozhodla reagovat vydáním opravné aktualizace nástroje Windows XP Mode. Ta odstraňuje požadavek na přítomnost hardwarové virtualizační technologie. Podle Brandona LeBlanca, zástupce Microsoftu, je tak nyní virtualizace dostupnější a to především pro menší a střední firmy, které uvažují o přechodu na systém Windows 7 Professional, ovšem nechtějí se vzdát svých současných aplikací. „Windows XP Mode bude samozřejmě i nadále využívat technologie Intel VT (Intel Virtualization Technology) a AMD-V, pokud jimi procesory disponují“ upřesňuje LeBlanc.

I přesto tuto aktualizaci má však virtualizace ve Windows 7 stále jistá omezení. Windows XP Mode je totiž dostupný pouze pro edice Professional, Ultimate a Enterprise. Miliony uživatelů, kteří přešli na edici Windows 7 Home Premium (a nižší) totiž virtualizované Windows XP provozovat nemohou.